Hipertansif hastalarda limon kullanımının kan basıncı üzerine akut ve kronik etkilerinin araştırılması
Evaluating the effect of lemon in acute and chronic usage at reducing blood pressure in hypertensive patients
  1. Tez No: 230080
  2. Yazar: AYSEL SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Hipertansiyon, tüm dünyada yaygın bir sağlık problemidir. Hipertansiyonun tedavisi, hastalığın neden olduğu morbiditeyi ve mortaliteyi önlemede çok önemlidir. Tedavinin başarılı olmasında, yaşam tarzı değişikliklerinin ve antihipertansif ilaç tedavisinin önemi büyüktür. Hastalar, bu tedavilerin dışında tansiyonu düşürmek için birçok alternatif tedavi yöntemi kullanmaktadırlar. Sık kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi de limondur.Biz çalışmamızda hastalarımızda limon suyu kullanımının kan basıncı üzerine akut ve kronik etkisini araştırdık. 80 hipertansif hastada akut etki araştırıldı. Hastalar önce kan basıncı yüksek olan ve yüksek olmayan olarak 2 gruba ayrıldı. Kan basıncı yüksek ve normal olan gruplar kendi arasında ikiye ayrıldı, bir gruba limon diğerine su verildi. Hastalara 24 saat kan basıncı takibi yapıldı. 18 hipertansif hasta kronik etki için çalışmaya alındı. Hastalar ilk ve ikinci 15 günlük dönemde limon kullanan 2 gruba ayrıldı. Hastalara 0,15 ve 30. günlerde 24 saatlik kan basınç takibi uygulandı. Çalışma 4 haftaya tamamlandı.Çalışmamızda; limonun hem akut hem kronik, kan basıncını düşürücü etkisi saptanmamıştır.Sonuç olarak, hipertansif hastalarda limon kullanımı sık olmasına karşın günümüzde limonun kan basıncını düşürdüğüne ait kanıt yoktur. Limon ve kan basıncı ilişkisi konusunda yeni çalışmalara gerek vardır. Hipertansif hastalar tarafından sık kullanılan vitaminler, mineraller, ot ve bitkilerin kan basıncı üzerine etkileri araştırılmalı ve bu araştırmalar teşvik edilmelidir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi hipertansiyonda da hasta eğitiminin önemi büyüktür ve hasta uyumunun artışını sağlar. Alternatif tedavi yöntemleri ve etkinlikleri ile ilgili bilgiler de hasta ile paylaşılmalıdır
Özet (Çeviri)
Hypertension is a common health problem worldwide. The therapy of hypertension is very important to prevent the morbidity and mortality of the disease. The life style modification and antihypertansive medications are essential for successful therapy. Patients besides these therapies, also use alternative agents to drop their tension, one of which that is commonly used is lemon.In our study, we investigated the acute and chronic effect of lemon juice to hypertension in our patients. For acute effect, 80 patients were taken to the trial. The study group was participated to two groups according to tension values(normal and hypertensive).The hypertensive and normotensive groups were each seperated to two groups that was taken lemon juice and water respectively. 24 hour blood pressure monitorization was performed to all patients. For chronic effect, 18 hypertensive patients were taken to trial. Patients were divided to 2 groups that were taken lemon juice for first and second 15 day periods respectively. All of them had 24 hour blood pressure monitorization at 0,15 and 30.days. The study was ended after 4 weeks period.In our study, we found no effect of lemon in acute or chronic usage at reducing blood pressure.In conclusion, although lemon usage is very common in hypertensive patients, there is no evidence that lemon has effect in reducing blood pressure. New studies should be performed to evaluate lemon and blood pressure relation. Vitamins, minerals, herbs and plants that have also been used by hypertensive patients frequently also should be studied to clarify the effect on blood pressure and such studies should be couraged. As all other diseases, patient education is very important at hypertension that can improve patient compliance.Alternative therapy approaches and knowledge about their efficiency should also be shared with the patients.