Vankomisin dirençli enterokokların kolonizasyon /infeksiyonu için risk faktörlerinin araştırılması
Searching for the risk factors of vancomycin-resistant enterococcus colonization/infection
  1. Tez No: 230081
  2. Yazar: NİHAT ÇANDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİYE TAŞDELEN FIŞGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı kliniklerde vankomisin dirençli enterokoklara (VRE) bağlı gelişen infeksiyonların saptanmasının ardından, bu kliniklerde VRE kolonizasyonunun tespiti ve VRE kolonizasyonu/infeksiyonu için risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışma Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalında 9 Eylül 2007- 31 Mart 2008 tarihleri arasında yapıldı.Gereç ve Yöntem: Eylül 2007 tarihinde Pediatri İnfeksiyon kliniğinde bir hastanın beyin omurilik sıvısında VRE izolasyonunu takiben hastanın bulunduğu klinik ve daha önce yattığı klinikler olan süt çocuğu ve pediatri yoğun bakımda ünitesinde sürveyans çalışması başlatıldı. Bu tarihler arasında Dahiliye 1 ve 2 ile Genel Cerrahi klininiklerinde etken olarak VRE saptanması üzerine sürveyans çalışması bu kliniklerde de yapıldı. Olası risk faktörleri hasta takip formlarına retrospektif olarak kaydedildi. Klinik Mikrobiyoloji ve Mikrobiyoloji labratuvarında bakteriler tanımlandı. Tanımlanan bakteriler PCR yöntemi ile genotip tayini için Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Klinik Mikrobiyoloji ve Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderildi.Bulgular: Çalışmaya alınan 1394 hastadan, toplam 2840 rektal sürüntü örneği alındı. Toplam 141 hastada VRE kolonizasyonu (% 10.1) saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this research was to determine the VRE colonization and establish the risk factors for VRE colonization/infection in different clinics after determination of VRE related infections in same clinics.Materials and Methods: The study was performed at the Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology of the Ondokuz Mayis University during 9 September 2007 ? 31 March 11 2008. In September 2007, after isolation of the VRE from cerebrospinal fluid of the patient at pediatric infectious clinic, a surveillance study was started at pediatric intensive care unit and infant care service where the patient was treated. After detection of the VRE at internal medicine clinics 1 and 2 and general surgery clinic a surveillance study was started at those clinics also between these dates. Possible risk factors were entered to follow up forms retrospectively. Bacteria were defined at Microbiology and Clinical Microbiology laboratories. Defined bacteria were sent to Microbiology and Clinical Microbiology laboratories of the Hacettepe University for genotypic determination with PCR method.Findings: The total number of rectal smears taken from patients (n=1394) were 2840. VRE colonization was detected in 141 patients (%10.1).