Hipotermik sıçanlarda değişik dozlarda uygulanan etil alkolün organ hasarına olan etkisinin fizyopatolojik olarak incelenmesi
Physo-pathologic examination of the impact on organ damage of ethil alcohol applied in various doses in hypothermic rats
- Tez No: 230079
- Danışmanlar: PROF. AHMET NEZİH KÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hipotermi vücut ısısının 35 Co veya altına düşmesi olarak tanımlanmaktadır. Hipotermi soğuk iklimi olan bölgelerde sık görülür. Karaciğer, beyin gibi pek çok organı etkiler. Hipotermik ajan olan etil alkolde vücut sıcaklığında düşmeye neden olur. Gerçekten soğuk çevresel ortamlarda alkol alımı organ hasarlarını arttırmakta ve mortalite ile morbidite üzerine etki etmektedir.Bu uzmanlık çalışmasında hipotermik sıçanlarda değişik dozlarda uygulanan etil alkolün organ hasarına olan etkisinin fizyopatolojik olarak incelenmesini araştırdık.Bu çalışmada 11 gruba ayrılmış toplam 66 adet Albino Wistar cinsi erkek rat kullanıldı. Deneyimizdeki 4 rat grubuna deney protokolünden önce 0,5 gr/kg %20' lik düşük doz etanol, 4 rat grubuna 2 gr/kg %20' lik yüksek doz etanol oral yoldan verildi. Kalan 3 rat grubu pozitif ve negatif kontrol grubu olarak belirlendi. Ratlar toplam 6' şar hayvandan 11 gruba ayrıldı. Ratlar için 10 oC' de 30 dakika bekletilerek hafif hipotermi ve 10 Co' de 6 saat bekletilerek şiddetli hipotermi modeli oluşturuldu. Daha sonra histopatolojik inceleme için ratlardan beyin, karaciğer ve böbrek doku örnekleri alındı.İstatistiksel değerlendirme ?Least Significant Difference? testi ile yapıldı. İstatistiksel karşılaştırmalarda P< 0.05 anlamlı sınır kabul edildi. Hipoterminin tek başına beyin, böbrek ve karaciğerde hasara neden olduğu saptandı. Hipotermiye özellikle yüksek alkol dozunun eşlik ettiği deneklerde, başta karaciğer olmak üzere, beyin ve böbreklerde meydana gelen hasarlarda skorlamalara göre artış olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Hypothermia is generally defined as a core body temperature 35 oC or less than 35 oC. Hypothermia is more frequently observed countries with cold climates. It effects various body systems like liver, kidney and brain. Ethanol the hypothermic matter causes fall in body temperature. In fact drinking alcohol increases organ failure in a cold environment and it effects mortality and morbidity.In this study, we examined physo-pathologic examination of the impact on organ damage of ethyl alcohol applied in various doses in hypothermic rats.In this experiment, 66 number of male Albino Wistar rats were used. They were divided into eleven groups. Each group have six rats. Into four groups, low dose ethanol (0.5 gr/kg, %20 solution) and the other four groups, high dose ethanol (2 gr/kg %20 solution) were applied to rats by oral gavage before the examination and the other three groups were control group. Rats were exposed to severe stress (cold-restraint stress at 10 degrees C for 6 hr) and mild stress (cold-restraint stress at 10 degrees C for 30 min) followed by severe stress and then liver, kidney and brain were examined in Pathology Department.Least significant difference test was used for statistical assessment.