Deneysel akut pankreatit modelinde Montelukast'ın etkileri
The effects of Montelucast in experimental acute pancreatitis
  1. Tez No: 230082
  2. Yazar: SERKAN ANGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NAKİ ULUSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ratlarda Cerulein ile oluşturulmuş deneysel akut pankreatit modelinde bir sisteinil lökotrien reseptör antogonisti olan Montelukast'ın etkilerini araştırmaktırGereç ve Yöntem: Toplam 40 adet Sprague-Dawley türü erkek erişkin rat(Ağırlıkları 295-325 gr arasında değişen, ortalama ağırlıkları 310 gr. ,standart sapma: ± 2.6) ,her bir grupta 10 rat olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Cerulein(C) grubundaki 10 rata subkutan 20 µg/kg Cerulein (Sigma Chemical,USA) enjekte edilerek deneysel akut pankreatit indüklendi.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to investigate the effects of `montelucast?, a cysteinyl leukotriene receptor antagonist, in Cerulein induced experimental acute pancreatitis model in ratsMaterial and Methods: 40 male adult Sprague-Dawley rats (weight range :295-325 gr, mean weight: 310 gr, standard derivation: ± 2.6) were randomly divided into four groups each including 10 rats.In Cerulein group (C group,n=10); acute experimental pancreatitis was induced by subcutenous injection of 20 µg/kg Cerulein ( Sigma Chemical,USA) four times at one hour intervals. In Cerulein + Early Montelucast group (CMe group,n=10); 10 µg/kg Montelucast sodium(Bilim İlaç,İstanbul) was injected subcutenously twice 8 and 4 hours before the first Cerulein injection.Then Cerulein (20 µg/kg ) was injected subcutenously four times at one hour intervals. In Cerulein + Late Montelucast group ( CMg group,n=10); Cerulein (20 µg/kg) was injected subcutenously four times at one hour intervals.Then Montelucast sodium (10 µg/kg) was injected subcutenously twice after 4 and 8 hours from the first Cerulein injection. In Control Group (K group,n=10); 0.9 % NaCl (0.2 ml) was injected subcutenously four times at one hour intervals. All of the rats were sacrificed after 12 hours from the first Cerulein injection. pH, pO2 ,pCO2, HCO3, leukocytes, hematocrit, pancreatic amylase and lipase were studied in the arterial blood samples taken just before the sacrification. The pancreases were dissected and removed totally under steril conditions. One small portion (about 1cm3) of each distal pancreas was taken for the quantification of the water contents.