Alt ekstremite distal tip periferik arteryel tıkanıklığı olan hastalarda kısa süreli İloprost tedavisinin klinik iyileşme üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of short term iloprost treatment for clinical recovery of the patients with lower extremity distal type peripheral arterial occlusions
- Tez No: 230083
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TAHSİN KEÇELİGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Damar hastalıkları arasında alt ekstremitenin kronik tıkayıcı arter hastalıkları mortalite ve morbidite açısından büyük önem taşımaktadır. Belirtisiz tıkayıcı arter hastalıklarına sık rastlanılmasına rağmen bu hastaların % 7-15'inde hastalık belirtili hale gelip kladikasyo gelişebilir. Kladikasyodan ekstremite kaybı riski oldukça düşük (% 1-2) olmasına karşın, yıllık ölüm riski % 5-10 oranındadır. Periferik arter hastalarında tedavide her hastaya göre değerlendirme yapılıp konservatif tedavi, girişimsel radyoloji (endovasküler teknikler) veya cerrahi tekniklerle revaskülarizasyon tek başına ya da birlikte uygulanır. Şiddetli iskemisi olan olguların yaklaşık % 39'unda revaskülarizasyon uygulanamamaktadır. Bu hastalarda amputasyon cerrahisine gereksinim daha fazla olmaktadır ve ancak %25 hastada ekstremite kurtulabilmektedir. Bu nedenle periferik arter hastalarında ilaç tedavisi büyük önem arz etmektedir.Son yıllarda yeni bir tedavi alternatifi olarak gündeme gelen İloprost tedavisinin, trofik lezyon iyileşmesinde, istirahat ağrısının giderilmesinde, amputasyon oranlarının düşmesinde ve genel mortalitenin azaltılmasında olumlu etki gösterdiği bildirilmektedir. Bu çalışmamızda kliniğimize alt ekstremitelerde kladikasyo, istirahat ağrısı ve iskemik yara nedeniyle başvuran ve cerrahi veya endovasküler girişim şansı bulunmadığına karar verilen 21'i (%63,6) erkek, 12'si (%36,4) kadın 33 hastaya 7 gün boyunca 1,5 ng/kg/dk dozunda 6 saatlik intravenöz infüzyon şeklinde İloprost verildi. Hastaların ABI değerleri, maksimum yürüme mesafeleri, lezyon olan ekstremitede ayaktan pulse oksimetre ile O2 saturasyonu, ayaktaki nekrotik yaraları, istirahat ağrısı ve ağrı kesici ihtiyaçları tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi. Tedavi sırasında İloprost'a bağlı gelişen yan etkiler de değerlendirildi.Çalışmanın sonucunda 24 (% 72,7) hastada tedaviye yanıt alınmıştır. Hastaların ABI değerleri, maksimum yürüme mesafeleri ve ayak parmağı oksijen satürasyonu değerlerinde tedavi öncesine göre anlamlı artış bulunmuştur. Hastaların istirahat ağrısı derecesinde ve ağrı kesici ihtiyacında da anlamlı olarak azalma olduğu görülmüştür. Kısa süreli iloprost tedavisi hastalar tarafından iyi tolere edilmiştir.Sonuç olarak; Kısa süreli ve düşük doz İloprost infüzyonuyla periferik arter hastalarında güvenli bir şekilde önemli oranda iyileşme sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic occlusive arterial diseases of the lower limb carry a special importance among vascular diseases with respect to mortality and morbidity. Asymptomatic occlusive arterial diseases can be met frequently, but 7-15% of patients may become symptomatic and develop claudication. Loss of extremity rates may be very low in claudicants, but annual mortality rates of these patients are between 5-10%. In peripheral arterial diseases, patients are evaluated individually for treatment of the disease and conservative management, interventional radiology (endovascular techniques) or revascularization with surgical techniques are applied independently or with combinations. In 39% of the cases with severe ischemia revascularization modalities can not be applied. In these patients surgery for the amputation of the limb required more frequently and salvation of the extremity can be possible in only 25% of the cases. Therefore medical treatment of the peripheral arterial diseases is of extreme importance.As an emerging medical treatment alternative in recent years, Iloprost reported to be effective in the recovery of trophic lesions, elimination of rest pain, reduction of amputation rates and general mortality. Here in this study, among patients who attended to our clinic with claudication, rest pain or ichemic ulcers of the lower extremity without any surgical or endovascular revascularization possibilities, 21 (63.6%) male, 12 (%36.4%) female patients (total n:36) received Iloprost intravenous infusion at a dose of 1,5 ng/kg/min for 6 hours everyday, for 7 days. Pre- and post treatment values of ABI, maximum walking distances, O2 saturation measurement with pulse oxymeter of the affected limb, necrotic ulcers of the feet, degree of the rest pain and analgesic needs were evaluated. Side effects of Iloprost treatment were also evaluated.At the end of the study, response to treatment was recorded in 24 (72.7%) patients. Significant increases in ABI values, maximum walking distances and toe oxygen saturation values were recorded, compared to pre-treatment values. Also, degree of the rest pain and need for analgesic medication were significantly decreased. Short term Iloprost treatment were well tolerated by the patients.As a conclusion; significant recovery can safely be achieved with low-dose short-term Iloprost treatment in peripheral arterial disease patients.