Torakotomi sonrası gelişen kardiyak aritmiler
- Tez No: 230105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA ÖRS KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Chest Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Postoperatif kardiyak komplikasyonlar arasında en sık görüleni aritmiler olduğundan çalışmamızda postoperatif aritmilerin görülme sıklığı ve olası nedenleri üzerinde duruldu. Preoperatif, postoperatif 1. ve 5. günlerdeki CKMB ve troponin I enzim değerleri incelenerek postoperatif aritmi nedenlerinin kardiyak hasara mı, yoksa ekstrakardiyak nedenlere mi bağlı olduğu araştırıldı.Çalışmaya 73'ü sol torakotomi, 70'i sağ torakotomi olmak üzere toplam 143 torakotomi olgusu alındı. Tüm olguların preoperatif kardiyak enzimleri (CKMB ve troponin I), arteriyel kan gazları, solunum fonksiyon testleri, EKG, EKO, istenen kardiyoloji konsültasyonları sonucu preoperatif kardiyak risk klasifikasyonları, paket/yıl olarak sigara tüketimleri ve eşzamanlı hastalıkları irdelendiLobektomi yapılan toplam 47 olgudan (%32,9) 6 olguda (%12,8) AF, 41 olguda (%87,2) ST saptanırken, 20 pnömonektomi olgusundan (%14,0) 8'inde (%40,8) AF, 12'sinde ise (%60) ST saptandı. Nonparankimal rezeksiyon yapılan 76 olgudan (%53,1) 38'inde (%50) NSR, 9'unda (%11,8) AF, 29'unda ise (%38,2) ST saptandı. Çalışmamızda, preoperatif sigara içimi, erkek cinsiyet, pulmoner rezeksiyon, düşük EKO EF'si, uzamış operasyon süresi, postoperatif hipoksi, 5. gün CKMB yüksekliği ve epidural kateterin etkinliği postoperatif aritmi ile ilişkili bulunurken; yaş, sağ ve sol torakotomi yapılması, Goldmann'ın kardiyak risk klasifikasyonu, eşzamanlı hastalıklar ve preoperatif SFT değerleri postoperatif kardiyak komplikasyonlarla ilişkili bulunmamıştır.Sonuç olarak; postoperatif kardiyak komplikasyon gelişmesinde pulmoner rezeksiyon uygulanması, hipoksi ve ağrı parametreleri en önemli faktörler olarak değerlendirilmiştir. Hastanın postoperatif periyodda en az 3 gün monitörize edilmesinin yeterli olduğu, profilaktik antiaritmik ajan uygulamasının gereksiz olduğu ve epidural kateter başta olmak üzere etkili bir analjezi protokolünün kardiyak komplikasyon insidansını azaltacağı kanısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, frequency and etiology of postoperative arhythmias were studied as arhythmias are the most common postoperative cardiac complications. The enzymes of CKMB and troponin I levels were analysed preoperatively and postoperatively in first and fifth days in order to understand the etiology of postoperative arhythmias either causing of cardiac damage or extracardiac pathologies.Totally 143 thoracotomy cases (73 left and 70 right thoracotomy) were included into the study. Preoperatively cardiac enzymes (CKMB and Troponin I), arterial blood gases, pulmonary function tests, electrocardiography (ECG), echocardiogram, cardiac counsultation results, cocomitant diseases (chronic obstructive pulmonary diseases, diabetes mellitus, hypertension), smoking consumption (packs/year) were evaluated to find cardiac risk classification.While AF was found in 6 (%12,8) of 47 and ST in 41 (%87,2) of 47 (%32,9) lobectomy cases, ST was found in 12 (60) of and AF was found in 8 (%14,0) of 20 (%40,8) pneumectomy cases. In the 76 nonparencyhmal resection cases (%53,1), AF was found in 9 (%11,8) cases, ST was found in 29 (%38.2) and NSR was found in 38 (%50) cases. In our study, while smoking preoperatively, male gender, pulmonary resection, low EF with echocardiogram, postoperative hypoxia, CKMB elevation in fifth day and efficacy of epidural catheter were found related to postoperative cardiac complications; age, right or left sided thoracotomies, Goldmann?s cardiac risk classification, concomitant diseases and preoperative SFT values were not found related to postoperative cardiac complications.As a conclusion; pulmonary resection, hypoxia, and pain parameters were found as the most important factors in development of postoperative cardiac complications. At least three days of monitorisation postoperatively and an efficent analgesia with epidural catheter were concluded as the most important factors to decrease postoprative cardiac complications while prophylactic antiarhythmics were found unnecessary.