Torakotomi yapılan hastalarda post-operatif atriyal fibrilasyon gelişiminin değerlendirilmesi
Assessment of postoperative atrial fibrillation development in patients undergoing thoracotomy
- Tez No: 859609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş: Atriyal Fibrilasyon (AF) torasik cerrahi sonrası sık görülen kardiyak aritmilerden biridir. Postoperatif kardiyak aritmi gelişimi hastada morbidite, mortalite, hastanede kalış süresi ve sağlık giderlerini arttırmaktadır. Postoperatif AF (POAF) gelişimine bağlı inme, tromboembolik olaylar ve pulmoner komplikasyonlar gelişebilir. Yine perioperatif AF nedeniyle indüklenen hemodinamik instabilite ve doku perfüzyonunun bozulması cerrahi olarak da olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Geçirilen cerrahinin tipine bağlı olarak POAF gelişme riski kardiyak cerrahiden sonra yaklaşık %20-40, non-kardiyak cerrahiden sonra ise %10-20 oranında değişmektedir. Hastanın yaşı (>50 yaş), cinsiyeti (erkek cinsiyet), sigara-alkol kullanımı, kalp yetmezliği, daha önce geçirilmiş AF epizodu öyküsü ve hipertansiyon, KOAH gibi ek hastalıkların olması POAF gelişimi için hasta ilişkili risk faktörleridir. Torakotomi yöntemi ile açık cerrahi uygulanması, intraoperatif vazopressör-inotropik ajan, steroid kullanımı, intraoperatif kolloid sıvı ve eritrosit süspansiyonu transfüzyonu yapılması ve pozitif sıvı dengesi olması, anestezi yöntemi olarak torasik epidural anestezi tercih edilmesi AF gelişimi için cerrahi ilişkili risk faktörleridir. Çalışmamızın amacı torakotomi geçiren hastalarda post operatif dönemde atriyal fibrilasyon ve/ veya aritmi gelişimine yol açan faktörleri belirlemek, intraoperatif ve postoperatif dönemlerde hemodinami ve solunum parametrelerini yakın izlemek yatkınlığa yol açan BNP, CRP ile NLR gibi biyomarkerlerın ölçümüyle risk faktörlerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde Haziran 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmaya göğüs cerrahisi servisinde elektif torakotomi ve VATS planlanan Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) skoru 1-4 olan 40-79 yaş aralığında 172 hasta dahil edildi. Operasyondan önce, rutin preoperatif değerlendirme yapılan hastaların yaşı, cinsiyeti, boyu, kilosu, komorbiditeleri ve kullandığı ilaçları, sigara ve alkol tüketimi sorgulandı. Ayrıca ASA sınıflaması, preoperatif solunum fonksiyon testleri, preoperatif hemogram değerleri, NT-proBNP, CRP, troponin T, magnezyum düzeyleri kaydedildi. Hastaların tümünde hemodinamik veriler, kan gazı parametreleri, laboratuvar değerleri indüksiyon öncesinde, tek akciğer ventilasyonuna geçişte, tek akciğer ventilasyonunun 30. dakikasında ve 1. saatinde, çift akciğer ventilasyonuna geçişte, çift akciğer ventilasyonunun 30. dakikasında ve operasyon sonunda kaydedildi. Postoperatif takiplerinde ekstübasyon sonrasında ve postoperatif 24. saatte kan gazı takibi yapıldı. Postoperatif 24. saatte hemogram, NT-proBNP, CRP, troponin T ve magnezyum değerleri kaydedildi. El spirometresi (Firstmed SP-10 spirometre) ile postoperatif solunum fonksiyon testi yapıldı. Postoperatif ateş kaydedildi. Postoperatif ilk 5 günde EKG çekildi. Postoperatif inotrop desteği alan hastaların aldığı inotrop miktarı, süresi ve dozu kaydedildi. Kan ürünü transfüzyonu gereken hastalarda ürün cinsi ve miktarı kaydedildi. Postoperatif aritmi gelişen hastalar değerlendirilerek tedavi ihtiyacı olanlara medikal tedavi veya kardiyoversiyon uygulandı. Tedaviye yanıtları kaydedildi. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SAS 9.4 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Atrial Fibrillation (AF) is one of the commonly observed cardiac arrhythmias following thoracic surgery. The development of postoperative cardiac arrhythmia increases morbidity, mortality, length of hospital stay and healthcare costs. Stroke, thromboembolic event and pulmonary complications may occur due to the development of postoperative AF (POAF). Moreover, hemodynamic instability induced by perioperative AF and impaired tissue perfusion can lead to adverse surgical outcomes. The risk of developing POAF varies approximately between 20-40% after cardiac surgery and 10-20% after non-cardiac surgery, depending on the type of surgery undergone. Patient-related risk factors for POAF include age (>50 years), gender (male), smoking and alcohol use, heart failure, history of previous AF episodes, and comorbidities such as hypertension and COPD. Surgical-related risk factors for AF development include open surgery using the thoracotomy method, intraoperative use of vasoactive-inotropic agents and steroids, transfusion of colloid fluid and erythrocyte suspension intraoperatively, and maintaining positive fluid balance. Choosing thoracic epidural anesthesia as the anesthesia method is also a surgical-related risk factor for AF development. The aim of our study is to identify factors leading to the development of atrial fibrillation and/or arrhythmia in patients undergoing thoracotomy in the postoperative period, to closely monitor hemodynamic and respiratory parameters during intraoperative and postoperative periods, and to investigate risk factors through the measurement of biomarkers such as BNP, CRP, and NLR that predispose susceptibility. Materials and Methods: Our study was conducted at the Department of Anesthesiology and Reanimation, Faculty of Medicine, Akdeniz University Hospital, between June 2022 and June 2023. The study included 172 patients aged between 40 and 79 years, with an American Society of Anesthesiologists (ASA) score of 1-4, who underwent elective thoracotomy and Video-Assisted Thoracoscopic Surgery (VATS) in the thoracic surgery department. Prior to the operation, routine preoperative evaluations were performed, including inquiries about the patients' age, gender, height, weight, comorbidities, medications, smoking, and alcohol consumption. Additionally, ASA classification, preoperative respiratory function tests, preoperative hemogram values, NT-proBNP, CRP, troponin T, and magnesium levels were recorded. Hemodynamic data, blood gas parameters, and laboratory values were recorded in all patients before anesthesia induction, upon transitioning to single lung ventilation, at 30 minutes and 1 hour after single lung ventilation, upon transitioning to double lung ventilation, at 30 minutes after double lung ventilation, and at the end of the operation. Blood gas monitoring was performed after extubation and at 24th hour postoperatively. Hemogram, NT-proBNP, CRP, troponin T, and magnesium values were recorded at 24th hour postoperatively. Postoperative respiratory function tests were conducted using a handheld spirometer (Firstmed SP-10 spirometer). Postoperative fever was recorded, and electrocardiograms were performed in the first 5 days postoperatively. The amount, duration, and dose of inotropic support administered to patients postoperatively were recorded for those requiring inotropic support. For patients requiring blood product transfusion, the type and quantity of product transfused were recorded. Patients developing postoperative arrhythmias were evaluated, and medical treatment or cardioversion was administered to those requiring treatment. Treatment responses were recorded. Statistical analyses of the data obtained in the study were performed using SAS 9.4 software. For statistical significance, the p value was determined to be less than 0.05 throughout the study. Results: Postoperative arrhythmia developed in 32 cases. Among these 32 cases, 18 had POAF, 5 had Ventricular Extrasystole (VES), 3 had right bundle branch block (RBBB), 3 had premature atrial contraction, 2 had QT prolongation, and 1 had Premature Ventricular Complex (PVC). When cases were analyzed according to the surgical type and the extent of resection, the rate of POAF was significantly higher in cases undergoing pneumonectomy. The duration of smoking in the cases with arrhythmia was found to be significantly longer compared to non-arrhythmic cases (p=0.0178). Comparing intraoperative blood transfusion, it was observed that the amount of transfusion was highest in cases where other arrhythmias developed, while it was lowest in the non-arrhythmic group, with a significant difference between the groups (p=0.0385).