Kistik fibrozlu hastaların burunlarında Staphylococcus aureus taşıyıcılığının ve izole edilen suşların antibiyotik duyarlılığının saptanması
Determination of nasal Staphylococcus aureus carriage and antibiotic susceptibility of isolated strains in cystic fibrosis patients
  1. Tez No: 230106
  2. Yazar: AYDAN AKMAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAYRE ERTURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
S. aureus, kf'lu hastalarda erken yaşlarda kronik akciğer infeksiyonuna neden olarak tanımlanan ilk patojendir ve 10 yaşın altında önemli bir morbidite nedenidir. Kf hastalarının nazal S. aureus taşıyıcılığı için artmış bir duyarlılığa sahip oldukları ve suşların burunda kolonize olduktan sonra alt solunum yoluna geçtikleri düşünülmektedir.Bu çalışmada kf'lularda nazal S.aureus kolonizasyon oranının, hastaların kolonizasyon için artmış bir risk taşıyıp taşımadıkları ve suşların antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla 40 kf'lu hasta ile hastanede yatan, kf dışında bir hastalığı olan 13 kişi ve 100 sağlıklı bireyden oluşan iki kontrol grubundan burun sürüntüsü alınmıştır. Bu örnekler ve kf hastalarının rutin alt solunum yolu örnekleri CSA besiyerine ekilmiştir. S. aureus suşlarının antibiyogramları disk difüzyon yöntemiyle yapılmıştır.Araştırmamızda antibiyotik kullanmayan kf hastaları ile kontrol grupları arasında nazal S. aureus taşıyıcılığı açısından anlamlı bir fark bulunmadığından ( p> 0.05 ), bu kf'lular ya nazal S. aureus kolonizasyonu açısından artmış bir duyarlılık taşımamakta ya da S. aureus' un aktarılabileceği kaynaklarla daha az karşılaşmaktadırlar.Kf'lularda MRSA bulunmaması, metisilin direncinin henüz bir sorun teşkil etmediğini göstermektedir.Kf hastalarının nazal S. aureus izolatlarında penisiline %100, trimetoprim-sulfametoksazol, eritromisin ve klindamisine ise %18'er oranında direnç saptanmıştır. Kf'lular ile kontrol grupları arasında antibiyogram sonuçları açısından anlamlı bir fark bulunmadığından (p> 0.05), kf'luların daha dirençli suşlarla kolonizasyon için artmış bir duyarlılık taşımadıkları sonucuna varılmıştır. Kf' lu hastalar ile kontrol grupları arasında indüklenebilir klindamisin direnci açısından da anlamlı bir fark bulunmamıştır ( p> 0.05 ). Yine kf' lularda mupirosine dirençli suş saptanmaması, bu antibiyotik ile nazal eradikasyonun ve böylece S. aureus ile gelişebilecek infeksiyonların önlenmesinin mümkün olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
S. aureus is the first pathogen causing chronic lung infection in the early age of cf patients and an important cause of morbidity in patients under 10 years. It was shown that cf patients have an increased susceptibility for nasal S. aureus colonisation and that the nose is the primary reservoir for pulmonary infections .The aim of this study, was to determinate the nasal carriage rate of S. aureus in cf patients, if this patients are more susceptible for colonization or not and to investigate the antibiotic susceptibility of isolated strains .For this purpose, nasal swabs were obtained from 40 cf patients and two control groups including 13 hospitalized patients without cf and 100 healthy children. These specimens and routine lower respiratory tract specimens of cf patients were cultured on CSA agar. Drug susceptibility was determined by the standard disk diffusion method.In our study, no meaningful difference was found between the nasal carriage of S. aureus in cf patients without antibiotic treatment and control groups ( p> 0.05), suggesting either that cf patients are not more susceptible for nasal S. aureus colonization or that these patients are less exposed to sources from which strain transfer could occur.MRSA strains were not isolated, suggesting that methicillin resistance is not a problem yet.The resistance of nazal isolates from cf patients to penicillin was % 100 and to trimethoprim-sulfamethoxazole, erythromycin and clindamycin % 18 each. There was no meaningful difference between the antibiotic susceptibility results of cf patients and control groups ( p> 0.05 ), suggesting that cf patients are not more susceptible for colonization with resistant strains. Also no meaningful difference was found in inducible clindamycin resistance between cf patients and control groups ( p> 0.05 ). Because no mupirocin resistant strains were isolated from cf patients, one might assume that the prevention of S. aureus infections by nasal eradication with this drug could be possible.