Yarı açlık modeli oluşturulan sıçanlarda beyin farklı bölgelerindeki oksidatif ve apoptotik süreç, tiamin etkisi
Oxidative process and apoptosis in several regions of the brain of rats with semi starvation model, and thiamine effect
  1. Tez No: 230107
  2. Yazar: OĞUZHAN EKİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM KORUR FİNCANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Biyokimya, Biyoloji, Forensic Medicine, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, izotonik sodyum klorür ve yüksek sukroz içeren diyetle sağlanan yarı açlığın ve günlük tiamin alımının beyin farklı bölgeleri üzerindeki etkilerinin araştırılması ve karşılaştırılması amaçlandı.Deney, Spraque Dawley cinsi, 48 eriskin dişi sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Sıçanlar randomize olarak 3 eşit gruba ayrıldı. Grup I iki haftalık çalışma süresince normal sıçan diyeti ve su ile beslenerek kontrol grubu olarak kabul edildi. Grup II'de %0.9 NaCl içinde %70 sukroz bulunan sıvı diyet, Grup III'e %0.9 NaCl içinde %70 sukroz bulunan sıvı diyet ve günlük tiamin injeksiyonu planlandı. İkinci haftanın sonunda; sodyum pentotal ile anestetize edilen tüm sıçanlara; 20 ml izotonik 110 mmHg basınçta 15 saniye bolus transkardiyal olarak verildi ardından %4 paraformaldehit ile 10 dakika süre ile fiske edildi. Fiksasyon sonrası beyinler çıkarılarak hipokampus ve serebellum bölgeleri immünhistokimyasal inceleme için ayrıldı. Alınan kesitler apoptotik hücre belirlenmesi için immünhistokimyasal olarak Apoptoz İndükleyici Faktör (AIF) ile işaretlendi. Tüm sıçanlardan alınan ve fiksasyon içermeyen deneysel prosedür ile elde edilen beyin doku kesitlerinden malondialdehid, Nitrit-Nitrat ve GSH düzeylerine bakıldı.Deney gruplarında artmış oksidatif stres ve apoptoz tespit edildi. Tiaminin nöronal doku üzerinde koruyucu etki gösterdiği saptandı. Açlık grevlerinde klinik bulguların belirginleştiği beden kütle endeksine ulaşmayan bu çalışmada elde edilen veriler de kısıtlılıklar içermekle birlikte, apoptoz hızının beynin değişik bölgelerinde gösterdiği farklılık ve oksidatif stresin mekanizmasına ilişkin daha kapsamlı bir araştırma ile süreçte gelişen sekellerin anlaşılır olması sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess and compare the effects of semistarvation by isotonic NaCl and high sucrose diet and daily thiamine intake upon brain different regions.Fortyeight adult Spraque Dawley female rats were included to the study. Rats were randomly allocated into 3 equal groups. Group I was accepted as control group, nourishing with normal rat diet and water during 2 weeks of study. Two different nutrition formulations were given to the rats in groups II, III 2 weeks. Group II received %70 sucrose in %0.9 NaCl liquid enteral diet, Group III; %70 sucrose in %0.9 NaCl liquid enteral diet and IP Thiamine injections. At the end of the second week; rats were anaesthetized by sodium penthotale and a bolus transcardial perfusion with 20 ml saline was administered at a pressure of 110 mmHg for 15 s, followed by 100 ml fixative (4% paraformaldehyde in PBS; pH: 7.4) for 10 min. After the perfusion, brains were removed and hypocampus and cerebellum regions were dissected for immunhistochemical evaluation. They were immunhistochemically stained with AIF in order to detect apoptotic cells. The levels of malondialdehyde, nitrit-nitrate and GSH were studied in the brain sections of which had been obtained by non fixation experimental procedure.