Böbrek transplantı alıcılarında transplantasyon sonrası dönemde görülen infeksiyonların sıklığı ve özellikleri
Clinical features and the frequency of posttransplant infections in kidney transplant recipients
- Tez No: 230108
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ERAKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Böbrek transplantasyonu son dönem böbrek yetmezliği tedavisinde kabul görmüş başarılı bir tedavi seçeneğidir ve böbrek transplantasyonu sonrası infeksiyöz komplikasyonlar önemli morbidite nedenidir (1). Çalışmada İstanbul Tıp Fakültesinde, böbrek transplantasyonu yapılan hastalarda transplantasyon sonrası gelişen infeksiyonların özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla, Ocak 2005-Aralık 2006 tarihleri arasında hastanemizde transplantasyon yapılan 91 hasta (71' i canlı, 20' si kadavradan) Aralık 2007 tarihine dek (ortalama 23.4±7.4 ay süreyle), retrospektif olarak değerlendirilmiştirBöbrek transplantı alıcılarında saptanan infeksiyon oranı % 48.4'dir. Kadavradan organ alan hastalarda yoğun immünosüpresif tedavi, geniş spektrumlu ve uzun süreli uygulanan perioperatif profilaksi ve idrar sondasının uzun süre kalması gibi infeksiyon riski taşıyan uygulamalar dikkat çekmiş ve bu hastalarda infeksiyon sıklığı (% 70), canlıdan organ alanlara (% 42.25) göre daha yüksek bulunmuştur. İnfeksiyon zaman takvimine göre değerlendirildiğinde, posttransplantasyon dönemde en fazla infeksiyon 1-6 ay arası dönemde (% 43) görülmüştür. Üriner sistem infeksiyonları tüm dönemlerde en sık (% 68.6) saptanan infeksiyon olup bunu pnömoni (% 14) ve cerrahi alan infeksiyonları (% 9.3) izlemiştir. Sitomegalovirus infeksiyonu (n=2), herpes zoster (n=2), kandidemi (n=1) ve tüberkülöz epididimoorşit (n=1) diğer nadir infeksiyonlardır. Bakteriyel infeksiyonlar en sık saptanırken, Pseudomonas aeruginosa ve Escherichia coli en sık etkenlerdirBöbrek transplantasyonunda immünosüpresyon tedavisi ve cerrahi tekniklerde elde edilen tüm gelişmelere rağmen, böbrek transplantı alıcılarında infeksiyonlar hâlâ önemli bir problemdir ve transplantasyon öncesi değerlendirme ve transplantasyon sonrası koruma ve kontrol önlemlerine uymak en iyi yaklaşım olacaktır.
Özet (Çeviri)
Kidney transplantation has become widely accepted and successful treatment modality of end stage kidney diseases and infectious complications after renal transplantation are associated with significant morbidity (1). To determine the clinical features of posttransplant infectious complications at İstanbul Medical Faculty, we evaluated 91 patients (71 living related donors, 20 cadaveric) who were transplanted between January 2005 and December 2006; until December 2007 (mean 23.4±7.4 mounts), retrospectivelyThe overall incidence of infections at renal transplant recipients was 48.4 %. Prolonged urinary bladder catheterization, intense immunosuppressive therapy, prolonged perioperative prophylaxis with broad-spectrum antibiotics were recognized in cadaveric donor transplant recipients and the infection rate among these patients (70 %) was higher than the recipients from living related donor (42.25 %). According to the time period, most of the infections (43 %) were seen at posttransplant 1-6 months period. Urinary tract infections (68.6 %) were the most common infections after renal transplantation for all periods, followed by pneumoniae (14 %) and surgical site infections (9.3 %). Cytomegalovirus infections (n=2), herpes zoster (n=2), candidemia (n=1) and tuberculous epididymoorchitis (n=1) were other rare infections. As most of the infections were bacterial; Pseudomonas aeruginosa and Escherichia coli were the most frequent causes of these infectionsAlthough advances have been made in surgical techniques and immunosupression for renal transplantation, infections continue to be a significant problem and pretransplant evolution and posttransplant prevention and control measures will be the best management for these patients.