Sıçanlarda oluşturulan kronik adjuvan artritinde hiperbarik oksijen tedavisinin etkinliği
Efficiency of hyperbaric oxygen treatment in experimental chronic arthritis model in rats
- Tez No: 230110
- Danışmanlar: PROF. DR. MAİDE ÇİMŞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deniz ve Sualtı Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kronik inflamasyon, aktif inflamasyonun doku destrüksiyonu ve onarım çabaları ile haftalarca hatta aylarca devam etmesidir. Kronik inflamasyonların patogenezinde rol oynayan faktörlerden biri de TNF-? artışı ile başlayan interlökin-1ß (IL-1ß) ve interlökin-6 (IL-6) ile gelişen inflamatuar süreçtir. Bu proinflamatuar sitokinler kronik artritlerdeki kemik ve kıkırdak destrüksiyonundan sorumludur. Kronik artritin prototipi olan romatoid artrit, sinovyanın otoimmun kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Romatoid artrit tedavi ajanlarından bazıları TNF-? inhibisyonu yolu ile etkili olurlar. Hiperbarik oksijen tedavisinin (HBOT) TNF-?, IL-1ß, IL-6 üzerine inhibitör etkileri çeşitli inflamatuar modellerde gösterilmiştir. Bu çalışmada, kronik artrit modeli ile oluşturulan inflamasyonu baskılamada HBOT'nin etkinliğinini incelemek üzere HBOT öncesi ve sonrasındaki TNF-?, IL-1ß ve IL-6 değerleri araştırıldı.Kronik inflamasyon modeli olarak sıçanlarda adjuvan ile indüksiyon (AIA) yöntemi ile oluşturulan kronik artrit kullanıldı. Sıçanlar; AIA sonrası HBOT uygulanan; AIA uygulanan HBOT uygulanmayan, artrit oluşturulmadan HBO uygulanan ve kontrol olmak üzere dört gruba ayrıldı. Grup 1 ve 2'de 10'ar, Grup 3'de 8 ve Grup 4'de 5 sıçan vardı. Eklemdeki şişlik ve kızarıklığın gerilediği 18. günden sonraki ikinci gün başlayarak, tedavi gruplarına 2,4 ATA' da, günde 1 kez, 90 dk. süre ile haftada 7 gün HBOT uygulandı. Toplam seans sayısı 14 idi. HBOT başlamadan önce, 7. seans sonrasında ve 14. seans sonrasında kan alındı. TNF-?, IL-1ß ve IL-6 seviyeleri ölçülerek tedaviye yanıt araştırıldı. Sonuçlar SPSS 13 programında varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirildi.TNF??'nın HBOT'ne başlanmasıyla düşüşe geçtiği, IL-1ß ve IL-6 düzeyinde ise HBOT ile önce hafif bir yükselmenin olduğu, ardından kontrol grubuna yakın değerlere kadar gerilediği görüldü. Sonuçta, HBOT kronik inflamasyonu proinflamatuar sitokin seviyelerini düşürerek baskıladığı saptandı (P değerleri sırasıyla TNF??, IL-1ß ve IL-6 için
Özet (Çeviri)
Chronic inflammation is an inflammation of prolonged duration in which active inflammation, tissue destruction, and attemps to repair are proceeding simultaneously. Proinflammatory cytokine response, including an increase in TNF-?, IL-1ß and IL-6 levels, is one of the underlying factors. These cytokines are known to be responsible from the bone and cartilage destruction in chronic arthritis. Rheumatoid arthritis is a chronical autoimmune inflammatory disease of synovia and a prototype of chronic arthritis. Antibodies or specific cytokine blocking agents which are used in the treatment of Rheumatoid arthritis, produce marked short term improvement in chronic synovitis, indicating the pivotal role of these cytokines. Hyperbaric oxygen therapy (HBOT) has been found to be effective in lowering proinflammatory cytokines in several studies.In our study, the effect of HBOT in an experimental chronical arthritic inflammation is evaluated through blood levels of TNF-?, IL-1ß and IL-6 before and after the HBOT.Adjuvant induced arthritis (AIA) model in rats used as a chronical arthritis model. 33 rats divided into four groups randomly: Group 1 (10 rats) had AIA and HBOT; Group 2 (10 rats) had AIA but not HBO; Group 3 (8 rats) had HBO without AIA, and Group 4 (5 rats) were the control group. The rats evaluated for oedema and pain for acute inflammation. After these signs regressed, on the 20th day, blood samples were collected and HBOT was begun. HBOT plan was 2,4 ATA; 90 minutes, once a day for a total of 14 sessions. 2 more blood samples were taken on the 28th and 36th days of the study following the 7th and 14th sessions of HBOT. TNF-?, IL-1ß and IL-6 levels were evaluated and compared with ANOVA in SPSS 13.The results revealed that TNF-? regressed with the onset of HBO therapy. The slight increase in IL-1ß ve IL-6 levels in the first week of the HBOT were followed by regression at the second week of the treatment. HBOT is found to be effective in experimental chronic inflammation of adjuvant arthritis through blocking the proinflammatory cytokines (P values for TNF??, IL-1ß and IL-6 are