Kronik böbrek yetersizliği olan hastalarda böbrek yetersizliğinin progresyonuna etki eden faktörlerin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospectively investigation of factors influence the progression of the renal failure in patients with chronic kidney disease
- Tez No: 230109
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ECDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kronik böbrek yetersizliği tüm dünyada artan sıklıkta görülen bir hastalık olup bu durum, önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Diabetes mellitus, hipertansiyon, kronik glomerülonefritler, otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı ve kronik piyelonefrit SDBY'ne en sık yol açan hastalıklardır. Böbrek yetersizliğinin etyolojisine göre, hastalığın ilerleme hızı da değişebilmektedir. Hipertansiyon, hiperlipidemi, hiperürisemi, proteinüri, sigara, obezite, diyabet, kullanılan ilaçlar ve anemi gibi renal replasman tedavisi gereksinim zamanına etkili olduğu bilinen faktörler dışında, genetik özellikler, aile hikayesi ve ırk özellikleri gibi hastalık progresyonuna etkisi tam anlaşılamayan faktörlerin de olması olasıdır. Böbrek yetersizliğini hızlandıran faktörlerin bilinmesi, morbidite ve mortalitesi yüksek bu hastalığın önlenmesine ışık tutacaktır. Bu çalışmada KBY olan ve kreatinini hızla artıp renal replasman tedavisine geçilen hastalar ile yıllarca serum kreatinin konsantrasyonu stabil kalan hastaların laboratuar değerleri, böbrek hastalığı nedenleri ve kullandığı ilaçlar retrospektif olarak incelenmiş ve böbrek yetersizliğinin ilerleme hızına etkili olan faktörler araştırılmıştır.Sonuç olarak, çalışmamızda sadece diyabet ve proteinürinin KBY progresyonuna etkili bir faktör olduğu bulunmuştur. Hastaların vücut kitle indeksleri, diyet özellikleri ve oksidatif stres gibi diğer etkili olabilecek faktörlerle ilgili parametreler bilinmediğinden, progresyona bu faktörlerin katkısı anlaşılamadı. Ayrıca ırk ve genetik özelliklerin de hastalık progresyonuna etkisinin olması olasıdır.ÖZETKronik böbrek yetersizliği tüm dünyada artan sıklıkta görülen bir hastalık olup bu durum, önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Diabetes mellitus, hipertansiyon, kronik glomerülonefritler, otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı ve kronik piyelonefrit SDBY'ne en sık yol açan hastalıklardır. Böbrek yetersizliğinin etyolojisine göre, hastalığın ilerleme hızı da değişebilmektedir. Hipertansiyon, hiperlipidemi, hiperürisemi, proteinüri, sigara, obezite, diyabet, kullanılan ilaçlar ve anemi gibi renal replasman tedavisi gereksinim zamanına etkili olduğu bilinen faktörler dışında, genetik özellikler, aile hikayesi ve ırk özellikleri gibi hastalık progresyonuna etkisi tam anlaşılamayan faktörlerin de olması olasıdır. Böbrek yetersizliğini hızlandıran faktörlerin bilinmesi, morbidite ve mortalitesi yüksek bu hastalığın önlenmesine ışık tutacaktır. Bu çalışmada KBY olan ve kreatinini hızla artıp renal replasman tedavisine geçilen hastalar ile yıllarca serum kreatinin konsantrasyonu stabil kalan hastaların laboratuar değerleri, böbrek hastalığı nedenleri ve kullandığı ilaçlar retrospektif olarak incelenmiş ve böbrek yetersizliğinin ilerleme hızına etkili olan faktörler araştırılmıştır.Sonuç olarak, çalışmamızda sadece diyabet ve proteinürinin KBY progresyonuna etkili bir faktör olduğu bulunmuştur. Hastaların vücut kitle indeksleri, diyet özellikleri ve oksidatif stres gibi diğer etkili olabilecek faktörlerle ilgili parametreler bilinmediğinden, progresyona bu faktörlerin katkısı anlaşılamadı. Ayrıca ırk ve genetik özelliklerin de hastalık progresyonuna etkisinin olması olasıdır.ÖZETKronik böbrek yetersizliği tüm dünyada artan sıklıkta görülen bir hastalık olup bu durum, önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Diabetes mellitus, hipertansiyon, kronik glomerülonefritler, otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı ve kronik piyelonefrit SDBY'ne en sık yol açan hastalıklardır. Böbrek yetersizliğinin etyolojisine göre, hastalığın ilerleme hızı da değişebilmektedir. Hipertansiyon, hiperlipidemi, hiperürisemi, proteinüri, sigara, obezite, diyabet, kullanılan ilaçlar ve anemi gibi renal replasman tedavisi gereksinim zamanına etkili olduğu bilinen faktörler dışında, genetik özellikler, aile hikayesi ve ırk özellikleri gibi hastalık progresyonuna etkisi tam anlaşılamayan faktörlerin de olması olasıdır. Böbrek yetersizliğini hızlandıran faktörlerin bilinmesi, morbidite ve mortalitesi yüksek bu hastalığın önlenmesine ışık tutacaktır. Bu çalışmada KBY olan ve kreatinini hızla artıp renal replasman tedavisine geçilen hastalar ile yıllarca serum kreatinin konsantrasyonu stabil kalan hastaların laboratuar değerleri, böbrek hastalığı nedenleri ve kullandığı ilaçlar retrospektif olarak incelenmiş ve böbrek yetersizliğinin ilerleme hızına etkili olan faktörler araştırılmıştır.Sonuç olarak, çalışmamızda sadece diyabet ve proteinürinin KBY progresyonuna etkili bir faktör olduğu bulunmuştur. Hastaların vücut kitle indeksleri, diyet özellikleri ve oksidatif stres gibi diğer etkili olabilecek faktörlerle ilgili parametreler bilinmediğinden, progresyona bu faktörlerin katkısı anlaşılamadı. Ayrıca ırk ve genetik özelliklerin de hastalık progresyonuna etkisinin olması olasıdır.ÖZETKronik böbrek yetersizliği tüm dünyada artan sıklıkta görülen bir hastalık olup bu durum, önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Diabetes mellitus, hipertansiyon, kronik glomerülonefritler, otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı ve kronik piyelonefrit SDBY'ne en sık yol açan hastalıklardır. Böbrek yetersizliğinin etyolojisine göre, hastalığın ilerleme hızı da değişebilmektedir. Hipertansiyon, hiperlipidemi, hiperürisemi, proteinüri, sigara, obezite, diyabet, kullanılan ilaçlar ve anemi gibi renal replasman tedavisi gereksinim zamanına etkili olduğu bilinen faktörler dışında, genetik özellikler, aile hikayesi ve ırk özellikleri gibi hastalık progresyonuna etkisi tam anlaşılamayan faktörlerin de olması olasıdır. Böbrek yetersizliğini hızlandıran faktörlerin bilinmesi, morbidite ve mortalitesi yüksek bu hastalığın önlenmesine ışık tutacaktır. Bu çalışmada KBY olan ve kreatinini hızla artıp renal replasman tedavisine geçilen hastalar ile yıllarca serum kreatinin konsantrasyonu stabil kalan hastaların laboratuar değerleri, böbrek hastalığı nedenleri ve kullandığı ilaçlar retrospektif olarak incelenmiş ve böbrek yetersizliğinin ilerleme hızına etkili olan faktörler araştırılmıştır.Sonuç olarak, çalışmamızda sadece diyabet ve proteinürinin KBY progresyonuna etkili bir faktör olduğu bulunmuştur. Hastaların vücut kitle indeksleri, diyet özellikleri ve oksidatif stres gibi diğer etkili olabilecek faktörlerle ilgili parametreler bilinmediğinden, progresyona bu faktörlerin katkısı anlaşılamadı. Ayrıca ırk ve genetik özelliklerin de hastalık progresyonuna etkisinin olması olasıdır.
Özet (Çeviri)
Numbers of patients with chronic kidney disease (CKD) have gradually increased worldwide. There are lots of diseases playing a role in etiology of the CKD most important of which are diabetes mellitus, hypertension and chronic glomerulonephritis. Progression rate of the CKD may differentiate according to the etiology of renal failure. It is likely to be factors are not known that whether they effect the progression of CKD as well as there are several factors, which are hypertension, proteinuria, smoking, obesity, diabetes, drugs and anemia, that may influence the time of RRT. When the progressor factors of renal disease are precisely known, this important disease which has highly morbidity and mortality may be treated and prevented. In this retrospective study, we, therefore, aimed to investigate the laboratory parameters, etiology of kidney diseases and medications which are known to influence the progression of CKD in two group of patients, which one of them is fast progressor and the other is slow progressor. To conclude, in this study, it has been found that diabetes and proteinuria have effecting factor on chronic kidney disease. Because the other effecting factors such as, body mass index, diet status of patients and oxidative stress were not known, it could not been understood. Race and genetic features are likely to influence on disease progression.