Sıçanlarda diyet kolajen peptitler ve Saccharomyces boulardii takviyelerinin deneysel kolit üzerindeki etkileri
Effects of dietary collagen peptides and Saccharomyces boulardii supplements on experimental colitis in rats
- Tez No: 816619
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ülseratif kolit (ÜK), rektumdan kolonun proksimal segmentlerine kadar inflamasyon ve ülserlere neden olan kronik bağırsak hastalığıdır. Hastalığı klinik olarak kontrol altında tutmak ve mukozal iyileşmeyi sağlamak için yan etki profili düşük tedaviler hala araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yedi gün boyunca diyet kolajen peptitler (tip 1 ve tip 3) ve Saccharomyces boulardii (S. boulardii) CNCM I-745 takviyelerinin asetik asit ile kolit modeli oluşturulan sıçanlarda etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmada, sıçanlar kontrol, kolit, kolajen peptit takviyesi (kolit-KT; 0,6 g/kg/gün) ve probiyotik takviyesi (kolit-PT; 250 mg/gün) olmak üzere rastgele 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç diğer tüm gruplarda 2 ml %4 asetik asidin intrarektal uygulamasıyla kolit modeli oluşturuldu. Günlük olarak vücut ağırlığı, dışkı kıvamı ve dışkıda kan kaydedildi. Yedi günün sonunda sıçanlar sakrifiye edildi ve kolon dokuları toplandı. Distal 8 cm kolon ağırlıkları kaydedildi. Makroskobik ve histolojik hasar incelendi. Zonula okludin (ZO)-1 immühistokimyasal (İHK) olarak değerlendirildi. Biyokimyasal analizlerle kolon malondialdehit (MDA) ve miyeloperoksidaz (MPO) düzeyleri ölçüldü. Kolit-KT ve kolit-PT gruplarında kolit grubuna kıyasla dışkı kıvamı ve HAİ skorları önemli ölçüde azaldı. Dışkıda kan, vücut ağırlığı değişimi, kolon ağırlığı ve kolon kütle indeksi hafif seviyede iyileşti. Kolon makroskobik ve mikroskobik hasar önemli ölçüde azalırken, ZO-1 yoğunluğu anlamlı seviyede arttı. Kolon MPO düzeyleri azaldı. Ancak, yalnızca kolit-PT grubunda bu değişim önemli seviyede bulundu. Takviye grupları arasında yalnızca vücut ağırlığı değişimi açısından anlamlı fark bulundu. Sıçanlarda diyet kolajen peptitler ve S. boulardii CNCM I-745 takviyelerinin, kolon inflamasyonunu hafifletme ve bariyer fonksiyonunu koruma yoluyla kolit gelişiminde olumlu etkileri gösterildi. ÜK'in adjuvan tedavisinde terapötik ajanlar olarak potansiyel rolleri olabilir.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis is a chronic bowel disease that causes inflammation and ulcers from the rectum to the proximal segments of the colon. Treatments with a low side-effect profile are still being investigated. The aim of this study was to investigate the effects of dietary collagen peptides (type 1 and type 3) and S. boulardii CNCM I-745 supplements for seven days in acetic acid-induced colitis model in rats. In the study, rats were randomly divided into 4 groups as control, colitis, collagen peptide supplement (colitis-KT; 0.6 g/kg/day), and probiotic supplement (colitis-PT; 250 mg/day). A colitis model was created by intrarectal application of 2 ml of 4% acetic acid in all groups except the control group. Body weight, stool consistency and blood in stool were recorded daily. After seven days, the rats were sacrificed and colon tissues were collected. The weight of the distal 8 cm colon tissues was recorded. Macroscopic and histological damage were examined. ZO-1 was evaluated as immunohistochemically. Colon MDA and MPO levels were measured by biochemical analysis. Stool consistency and HAI scores were significantly reduced in the colitis-KT and colitis-PT groups compared to the colitis group. Blood in stool, body weight change, colon weight to lenght ratio and colon mass index were improved slightly. While colon macroscopic and microscopic damage were significantly reduced, ZO-1 concentrations were increased significantly. Colon MPO levels were decreased. However, this change was found to be significant only in the colitis-PT group. There was a significant difference between the supplement groups only in terms of body weight change. The positive effects of dietary collagen peptides and S. boulardii CNCM I-745 supplements on the development of colitis were demonstrated in rats by attenuating colon inflammation and preserving barrier function. They may have potential roles as therapeutic agents for adjuvant therapy of UC.