Sıçanlarda deneysel kolit modelinde bifidobacterium lactis B94'ün rolü
The role of bifidobacterium lactis B94 in an experimental model of colitis in rats
- Tez No: 858004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİTNAT ŞULE ŞAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülseratif kolit (ÜK), rektumdan kolonun proksimal segmentlerine kadar inflamasyon ve ülserlere neden olan kronik bir bağırsak hastalığıdır. Hastalığı klinik olarak kontrol altında tutmak ve mukozal iyileşmeyi sağlamak için yan etki profili düşük tedaviler hala araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda asetik asit ile oluşturulan deneysel kolit modelinde probiyotik Bifidobacterium lactis B94 (B94) ile probiyotik ve mesalazinin birlikte kullanımının kolon inflamasyonu, bağırsak geçirgenliği ve histolojik yapı üzerindeki etkilerini ayrı ayrı ortaya koymaktır. Çalışmada, sıçanlar kontrol, kolit, probiyotik takviyesi (kolit-P; 60 mg/gün Maflor saşe), mesalazin takvitesi (kolit-M; 100mg/kg) ve probiyotikle beraber mesalazin takviyesinin beraber uygulandığı (kolit-PM; 60 mg/gün Maflor Saşe ve 100mg/kg) grup olmak üzere rastgele 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç diğer tüm gruplarda 2 ml %4 asetik asidin intrarektal uygulamasıyla kolit modeli oluşturuldu. Günlük olarak vücut ağırlığı, dışkı kıvamı ve dışkıda kan kaydedildi. Kolit oluşturulduktan dört gün sonra sıçanlar sakrifiye edildi ve kolon dokuları ve kan örnekleri toplandı. Distal 8 cm kolon ağırlıkları kaydedildi. Makroskobik ve histolojik hasar incelendi. Zonula okludin (ZO)-1 immühistokimyasal (İHK) olarak değerlendirildi. Biyokimyasal analizlerle kolon ve kan örneklerinde miyeloperoksidaz (MPO), doku örneklerinde kan tümör nekroz faktörü- (TNF-) ve nüklear faktör-K (NFK) düzeyleri ölçüldü. Kolit-PM, kolit-P ve kolit-M gruplarında kolit grubuna kıyasla dışkı kıvamı, dışkıda kan, kolon ağırlığı ve kolon kütle indeksi ve HAİ skorları önemli ölçüde azaldı. Kolon makroskobik ve mikroskobik hasar önemli ölçüde azalırken, ZO-1 yoğunluğu anlamlı seviyede arttı. Kolon ve kan MPO düzeyleri, kan TNF- ve NFK düzeyleri azaldı. Sıçanlarda B94 probiyotik takviyesi ile probiyotik ve mesalazin takviyesinin, kolon inflamasyonunu hafifletme ve bariyer fonksiyonunu koruma yoluyla kolit seyrinde olumlu etkileri gösterildi. ÜK'in adjuvan tedavisinde terapötik ajanlar olarak potansiyel rolleri olabilir.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis (UC) is a chronic bowel disease that causes inflammation and ulcers from the rectum to the proximal segments of the colon. Treatments with a low side-effect profile are still being investigated to keep the disease under clinical control and ensure mucosal healing. This study aims to investigate the effects of probiotic Bifidobacterium lactis B94 (B94) and the combination of probiotic and mesalazine on colonic inflammation, intestinal permeability and histological structure in an experimental colitis model induced by acetic acid in rats. In this study, rats were randomly divided into 5 groups as control, colitis, probiotic supplementation (colitis-P; 60 mg/day Maflor sachet), mesalazine supplementation (colitis-M; 100 mg/kg) and probiotic and mesalazine supplementation (colitis-PM; 60 mg/day Maflor sachet and 100 mg/kg). The colitis model was induced by intrarectal administration of 2 ml 4% acetic acid in all groups except the control group. Body weight, faecal consistency and blood in faeces were recorded daily. Four days after colitis was induced, rats were sacrificed, and colon tissues and blood samples were collected. Distal 8 cm colon weights were recorded. Macroscopic and histological damage was examined. Zonula occludin (ZO)-1 was evaluated immunohistochemically (IHC). Myeloperoxidase (MPO) levels in colon and blood samples, tumour necrosis factor- (TNF-) and nuclear factor KB (NFK) levels in tissue samples were measured by biochemical analyses. Faecal consistency, blood in faeces, colon weight, colon mass index and disease activity index scores were significantly decreased in the colitis-PM, colitis-P and colitis-M groups compared to the colitis group. Colonic macroscopic and microscopic damage was significantly reduced, while ZO-1 density was significantly increased. Colon and blood MPO levels, blood TNF- and NFK levels decreased. In rats, B94 probiotic supplementation and probiotic and mesalazine supplementation were shown to have favourable effects on the course of colitis by alleviating colonic inflammation and protecting barrier function. They may have potential roles as therapeutic agents in the adjuvant treatment of UC.