Safra yolu varyasyon ve patolojilerini değerlendirmede MRCP sekanslarının karşılaştırılması
Comparing evaluation of MRCP sequences in the biliary tree variations and pathology
- Tez No: 230115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENSAR YEKELER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda, safra yolu varyasyon ve patolojilerini ( striktür , taş , tümör , v.b. ) değerlendirmede MRCP sekansları ( 3D TSE , RARE ve HASTE ) kendi aralarında karşılaştırıldı ve bulgular ERCP , PTK ve ameliyat bulguları ile korele edildiMRCP tetkiki yapılan 69 olgu safra yolu varyasyon ve patolojileri açısından değerlendirildi.34 olguda safra yolu ile ilgili patoloji ve / veya varyasyon saptandı . Bu 34 olgunun 6'sında darlık , 1'inde primer sklerozan kolanjit , 11'inde taş , 5 'inde safra yolu malignitesi , 6'sında varyasyon , 1 'inde varyasyon + primer sklerozan kolanjit , 2'sinde varyasyon +darlık , 1 'inde varyasyon + safra yolu malignitesi , 1 'inde varyasyon + taş saptandı . Geri kalan 35 olguda ise safra yollarında varyasyon ya da patoloji saptanmadı . Bu 35 olgunun 17 'sinde özellik yoktu. 1 'inde peripankreatik LAP , 1' inde karaciğere metastas , 4 'ünde siroz , 2 'sinde kolelityazis , 1 'inde safra kesesi polibi , 1'inde adenomyomatozis , 1'inde karaciğerde kist mevcuttu. 3 olgu kolesistektomiliydi. 1 olgu siroz +kolesistektomili , 1 olgu hepatomegali + hepatosteatoz+ kolesistektomili idi. 1 olguda hepatomegali + hepatosteatoz ve 1 olguda hepatosteatoz + karaciğerde kistler mevcuttuVaryasyonların değerlendirilmesinde RARE ve HASTE sekansları arasında anlamlı farklılık bulunmadı . 3D TSE sekansı HASTE sekansına üstün bulundu. Patolojilerin değerlendirilmesinde 3D TSE , RARE ve HASTE sekansları arasında anlamlı farklılık bulunmadıMR-MRCP tanısı ile PTK , ERCP ve ameliyat bulguları arasında ileri derecede anlamlı ilişki mevcuttu.
Özet (Çeviri)
In our study , the sequences ( 3D TSE , RARE and HASTE ) of MRCP were compared among themselves in the evaluation of pathology ( stricture , stone and tumor etc.) and variations of biliary tree and the findings were correlated with the findings of the surgical operation , ERCP and PTC69 facts which were scrutinized by MRCP were evaluated in terms of pathology and variations of biliary tree . Pathology or variation related to biliary tree was determined in 34 facts . Stricture in 6 , primary sclerosing cholongitis in 1 , stone in 11 , biliary tree malignancy in 5 , variation in 6 , variation and primary sclerosing cholongitis in 1 , variation and stricture in 2 , variation and biliary tree malignancy in 1 and variation and stone in 1 of these 34 facts were determinedIn the evaluation of the variations a significant difference was not found between the sequences of RARE and HASTE . It is find out that the sequence of 3D TSE was superior to the sequence of HASTE . In the evaluation of pathology a significant difference was not found among the sequences of 3D TSE , RARE and HASTEThere was a very significant relationship between the diagnosis of MR - MRCP and the findings of PTC , ERCP and the surgical operation.