Diz artroskopilerinde farklı anestezi yöntemlerinin perioperatif hemodinami ve taburcu olma sürelerine etkisi
The effects of different anesthesia methods on the perioperative hemodinamics and hospital discharge times of the knee arthroscopy patient
- Tez No: 230119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada, ASA I-II diz artroskopisi yapılan günübirlik hastalarda genel anestezi ile unilateral spinal anestezi uygulamalarının, derleme parametreleri ve hastaların erken taburcu edilme kriterlerine ulaşma zamanları üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Birinci grupta (G1) propofol ile genel anestezi indüksiyonu uygulanan ve anestezi idamesinde desfluran kullanılan hastalar toplandı. İkinci gruba (G2) unilateral spinal anestezi uygulanmış olan hastalar dâhil edildi.Grup 1'deki hastalara 2-3 mg/kg propofol, 0,5-1 µg/kg remifentanil (60 saniye içinde), 0,1 mg/kg atrakuryum ile standart indüksiyon uygulandıktan sonra, hastaların hepsine laringeal maske yerleştirildi ve anestezinin idamesinde %40O2+%60N2O içinde %3 desfluran verilmeye başlandı. Bu gruptaki hastalara operasyon boyunca 0,05 µg/kg/dk dozunda remifentanil infüzyonu uygulandı. BİS değerleri 60 saniye süre ile 50'nin altına inerse veya 70'in üzerine çıkarsa desfluran konsantrasyonu %50 oranında arttırıldı veya azaltıldı. Bazal değerlerin %50'sini aşan hipertansiyon ve taşikardi idame ajanındaki artış ile kontrol edilemezse remifentanil dozu %50 oranında arttırıldı. Gerektiğinde 0,1mg/kg atrakuryum ile kas gevşemesinin devamı sağlandı. Ekstübasyonun ardından, seslenmekle göz açma zamanı, yer oryantasyon zamanı, kişi oryantasyon zamanı, zaman oryantasyon zamanı, eve gönderilmeye uygunluk zamanı ve White-Song skorlama sistemine göre derlenme skorunun ?12 ulaşma zamanı kaydedildi.Unilateral spinal anestezi yapılan hastalarda cerrahi anestezi düzeyine ulaşmak için geçen zaman, iki taraflı sensoryel ve motor blok düzeyleri değerlendirmeye alındı.Hastaların cerrahi ekibe ameliyat için teslim edilme süreleri değerlendirildi. Hastaların faz I PACU'de kalma süreleri ve 14 puanlı derlenme skorunun ?12 olması için gereken süre değerlendirmeye alındı.Hastaların ameliyata hazır olma sürelerinin Grup 1'deki hastalarda anlamlı olarak kısa olduğu saptandı. Ameliyat sonrası derlenme için gereken süre ise Grup 1'deki (Desfluran) hastalarda anlamlı olarak uzundu.
Özet (Çeviri)
Our study was designed to evaluate the impact of general anesthesia versus unilaterally spinal anesthesia on recovery parameters and the time to reach for early discharge criteria?s. All patients were selected from ASA I-II group who underwent knee arthroscopy for outpatient surgery in İstanbul University İstanbul Medical Faculty Orthopedy and Traumatology Clinic. In Group 1 general anesthesia was induced with propofol followed by desflurane. Unilateral spinal anesthesia was performed for the other group.In Group 1 2-3 mg/kg propofol 0,5 -1 mcg/kg remifentanil (in 60 seconds) 0.1 mg/kg atracurium was applied for induction, then LMA was inserted and maintenance was ensured with 40% O2 + 60% N2O and desflurane 3%. In this group remifentanil was infused 0,05 mcg/kg/min during operation. If BIS scores falls below 50 or rises over 70 for 60 seconds desflurane concentration is increased or decreased by 50%. If pulse rate and arterial blood pressure changes occurred more than 50% of basal measurements and can not be controlled with the maintenance agent, remifentanil is increased for 50%. If necessary, atracurium is applied at 0,1 mg/kg dose. After extubation eye opening time, time to necessary for orientation, personel orientation time, time orientation time, discharge time, the period to reach White-Song system score 12 point was recorded.In unilateral spinal anesthesia group time to reach for surgical anesthesia level and bilateral sensorial and motor block levels were evaluated.Time to be ready for surgery is recorded. PACU I stay time and the time to reach to 12 point for 14 point recovery score was evaluated.The time to be ready for operation was significantly shorten in Group 1.