Diz artroskopilerinde psoas kompartman bloğu ile kombine edilen siyatik sinir blokajında parasakral ve winnie yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the parasacral and winnie approaches to the sciatic nerve block combined with the psoas compartment block in knee arthroscopy
  1. Tez No: 248879
  2. Yazar: TOLGA TEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ BABACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada diz artroskopisi uygulanacak olgularda; psoas kompartman bloğu (PKB) ile kombine edilerek gerçekleştirilen siyatik sinir bloğunda Winnie ve Mansour yaklaşımlarının klinik etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı.Araştırma diz artroskopisi uygulanan 18-65 yaşa arası, ASA I-II risk grubunda olan ve araştırmada yer almayı kabul eden 50 olguda gerçekleştirildi. Olgular rasgele iki eşit gruba ayrılarak, Grup I'deki olgularda PKB ile Winnie yaklaşımıyla siyatik sinir bloğu, Grup II'deki olgularda ise PKB ile Mansour yaklaşımıyla parasakral siyatik sinir bloğu kombine edildi. PKB için 20 mL %0,375 levobupivakain ile 20 mL %1,5 lidokain, siyatik sinir blokları için ise 20 mL %0,375 levobupivakain ile 10 mL %1,5 lidokain kullanıldı. Çalışmamızdaki gruplarda; sinir ve pleksus bloklarının uygulanması esnasında ilk motor hareketin gözlenme süresi, uygulama süresi, işlemin gerçekleştirilmesi için gerekli toplam girişim sayısı, komplet duyusal ve motor blok oluşan olguların sıklığı ile bunların oluşma süreleri, turnike veya insizyon ağrısına bağlı genel anestezi uygulanan olguların sıklığı, operasyon için yeterli olan blok başarı oranları ve vücut kitle indeksinin (VKİ) sayılan blok özelliklerine etkileri araştırıldı.Benzer demografik verilere sahip iki grupta uygulanan çalışmamızda Winnie ve Mansour yaklaşımları; sinir stimülasyonuna bağlı ilk motor hareketin gözlenme süresi (sırasıyla 44,9±57,4 ve 51,9±57,1 sn), uygulama süresi (sırasıyla 161,5±61,7 ve 171,5±72,8 sn) ve işlemin gerçekleştirilmesi için gerekli toplam girişim sayısı (sırasıyla 2,5±1,9 ve 2,6±2,2) yönünden değerlendirildiğinde benzer bulunmuştur. Her iki yaklaşım komplet duyusal (sırasıyla %64 ve % 68) ve komplet motor blok (her iki grupta %72) gelişme oranları yönünden benzer bulunmuştur. Ayrıca obturator sinirde duyu (sırasıyla %68 ve %72) ve motor (her ikisinde %72) blok oluşan olgu sayıları yönünden bir farklılık belirlenmemiştir. VKİ ile PKB işlemindeki toplam girişim sayısı, uygulama süresi ve uylukta kas kontraksiyonu gözlenme süresi arasında pozitif yönde bir korelasyon saptanırken, VKİ ile her iki siyatik sinir bloğu arasında aynı veriler yönünden bir ilişki belirlenmemiştir. Turnike veya insizyon ağrısına bağlı genel anestezi uygulanan olgular (sırasıyla % 16 ve % 20) hariç tutulduğunda bu kombinasyonların intraoperatif başarı oranları (sırasıyla %84 ve %80) da benzerdi. PKB'daki yetersizliğe bağlı turnike veya insizyon ağrısı hisseden olgular hariç tutulduğunda da Winnie ve Mansour yaklaşımlarının intraoperatif başarı oranları (sırasıyla %92 ve %88) da benzer bulunmuştur.Sonuç olarak, siyatik sinir bloğu için parasakral ve Winnie yaklaşımlarını uygulayarak PKB ile kombine ettiğimiz bu çalışmada; hem obturator sinirde komplet duyu (sırasıyla %68 ve %72) ve komplet motor (her ikisinde %72) blok oluşan olgu sayıları yönünden parasacral yaklaşımın Winnie yaklaşımına bir üstünlüğü olmadığı hem de araştırdığımız diğer parametreler yönünden bulguların benzer olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the clinical effectiveness of the parasacral and the Winnie approaches to the sciatic nerve block which were combined with the psoas compartment block (PCB) in patients undergoing elective knee arthroscopies.Our research was carried out on 50 patients undergoing unilateral knee arthroscopy who were aged between 18-85 years and belong to ASA I-II risk group and who agreed to take part in the study. Fifty patients were randomized into two groups and in Group 1, patients were applied Winnie aprroach to the sciatic nerve combined with the PCB and; in Group 2, patients were applied parasacral aprroach to the sciatic nerve combined with the PCB. Each group received 20 mL of %0,375 levobupivakain and 20 mL of %1,5 lidokain for the PCB and 20 mL of %0,375 levobupivakain and 10 mL of %1,5 lidokain for the sciatic nerve blocks. We compared the time to first motor response secondary to nerve stimulation, time for the block procedures, number of attempts to elicit the nerve, number of patients in whom sensory and motor blocks developed and the time to onset of sensory and motor blocks, number of patients who received general anesthesia secondary to pain caused by tourniquet or incision and finally block success rates sufficient for the operation. We also determined relation between the body mass index (BMI) and the block procedure properties.Winnie and parasacral approaches which performed in two randomized groups with similar demographic variables were found similar for the time to first motor response secondary to nerve stimulation (Winnie vs parasacral respectively 44,9±57,4 and 51,9±57,1 sec), the time spent for the block procedures (Winnie vs parasacral respectively 161,5±61,7 and 171,5±72,8 sec) and the number of attempts to elicit the nerves (Winnie vs parasacral respectively 2,5±1,9 and 2,6±2,2). Besides no difference was observed between groups for the number of patients in whom complete sensory (Winnie vs parasacral respectively %64 ve % 68) and complete motor blocks (both groups %72) have developed. On the other hand also no difference was observed between groups for the number of patients in whom sensory (Winnie vs parasacral respectively %64 ve % 68) and motor blocks (both groups %72) in obturator nerve have developed. One additional result of our research was that while a positive correlation was found between BMI and the time to first motor response in the thigh secondary to nerve stimulation, the time spent for the block procedure and the number of attempts to elicit the nerves for PCB, no correlation was observed for both of the sciatic nerve blocks with the same determinants. Excluding the patients who have felt pain due to tourniquet or incision and had to be generally anesthetized (Winnie vs parasacral respectively %16 and %20) both groups of combinations were found similar in operative success rate (Winnie vs parasacral respectively %84 and %80). When the patients who have felt pain due to tourniquet or incision secondary to the failure in PCB were excluded, a more objective comparison of the operative success rates of the parasacral and Winnie approaches showed no difference.As a result of our study in which we have combined parasacral and Winnie approaches with the PCB; it is found that parasacral approach is not superior than Winnie approach both for the number of patients in whom sensory (Winnie vs parasacral respectively %64 ve % 68) and motor blocks (both groups %72) in obturator nerve have developed and the the remainder parameters that we have studied.