Diz artroskopilerinde unilateral spinal anestezi ile kombine siyatik-femoral sinir bloğunun hemodinamik değişiklikler, derlenme özellikleri ve postoperatif ağrı açısından karşılaştırılması
Comparison of hemodynamics, recovery profile and postoperative analgesia of unilateral spinal anesthesia with combined sciatic-femoral nerve block in knee arthroscopy
  1. Tez No: 595451
  2. Yazar: MUHAMMED MURAT KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞIN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Diz Artroskopilerinde Unilateral Spinal Anestezi ve Kombine Siyatik-Femoral Sinir Bloğunun Hemodinami, Postoperatif Analjezi ve Derlenme Özellikleri Açısından Karşılaştırılması Amaç: Bu randomize, kontrollü, tek kör çalışmada; diz artroskopilerinde levobupivakain ile yapılan kombine siyatik-femoral sinir bloğu; etkinlik, erken taburculuk, hasta ve cerrah memnuniyeti ile erken dönem postoperatif ağrı üzerine etkileri açısından unilateral spinal anestezi ile karşılaştırılmıştır. Yöntem: Etik kurul izni ve hasta onamları alındıktan sonra çalışmaya alınan olgular iki gruba ayrıldı. Grup I'deki olgulara (n=20) % 0.5'lik 20 cc levobupivakain ile kombine siyatik-femoral sinir bloğu uygulandı. Grup II'deki olgulara (n=20) lateral dekübit pozisyonda 7.5 mg levobupivakain ile unilateral spinal anestezi (ULSA) uygulandı. Olgular anestezi düzeyi T12 olana kadar (maksimum 10 dk.) bu pozisyonda bekletildi. Cerrahi anestezi düzeyine ulaşmak için geçen zaman, iki taraflı duyusal ve motor blok düzeyleri kaydedildi. Modifiye aldrete skorunun ≥12 olması için geçen süre kaydedildi. Postoperatif dönemde, postoperatif analjezi (VAS) değerleri, motor blok seviyeleri, yan etkiler, hastanın ve cerrahın memnuniyeti 1., 3., 6. ve 12. saatlerde kaydedildi. Bulgular: Demografik veriler ve cerrahi süresi her iki grupta da benzer bulundu. Cerrahiye hazır olma süresi Grup II'de istatistiksel olarak anlamlı düzeyde kısa bulundu. Tüm hastalar kendilerine uygulanan teknikten memnun kaldıklarını ve başka bir operasyon sırasında aynı tekniği seçeceklerini bildirdiler. Hasta memnuniyetleri arasında iki grup arasında istatistiksel açıdan fark bulunamadı: çok iyi (Grup I=5, Grup II=5), iyi (Grup I=8, Grup II 10), yeterli (Grup I=7, Grup II=5), yetersiz (Grup I=0, Grup II=0). Grup içindeki her hasta eğer ihtiyacı olursa aynı tekniği seçeceklerini belirtti.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of Hemodynamics, Recovery Profile and Postoperative Analgesia of Unilateral Spinal Anesthesia With Combined Sciatic-Femoral Nerve Block in Knee Arthroscopy Purpose: In this randomized, controlled, blinded study, combined sciatic-femoral nerve block with levobupivacaine was compared with unilateral spinal anesthesia with respect to; effectiveness, early discharge, patient's and surgeon's satisfaction and the effect on postoperative pain in arthroscopic knee surgery. Methods: After obtaining ethics committee approval and informed consent, patients were randomly divided into two groups. Group I (n=20) received combined sciatic-femoral nerve block with levobupivacaine 0.5 % 20 mL. In group II (n=20), spinal anesthesia in lateral decubitus position (ULSA) with 7.5mg levobupivacaine 0.5 % was performed and patients were kept in the same position to achieve an anesthesia level at T12 (maximum 10 minutes). Development of motor and sensorial block on both sides and onset time to surgical anaesthesia were recorded. The time required for modified aldrete score to be ≥12 was also recorded. In the postoperative period, postoperative analgesia (VAS), motor block, side effects, patient's and surgeon's satisfaction were recorded at 1.,3.,6. and 12. hours. Results: The demographic data and mean duration of surgery were similar in both groups.