Gestasyonel diabetes mellitus'lu annelerin doğum sonrası kordon kanında ghrelin düzeyleri ve klinik etkileri
Ghrelin levels in cord bloods of postpartum women with gestational diabetes mellitus and its clinical effects
- Tez No: 230136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SAYGILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM), maternal ve fetal morbiditenin önde gelen sebeplerinden biridir. Etkilenen gebelerin, yaşamları boyunca normal populasyona göre Tip 2 Diabetes Mellitusa yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bazı araştırmalarda, GDM metabolik sendromun bir parçası olarak tanımlanmaktadır. GDM'li annelerin bebekleri makrozomiye meyilli olup, beyin dışında pek çok fetal organ bu durumdan etkilenebilir. Bebeklerdeki makrozomi ile maternal hiperglisemiden kaynaklanan fetal hiperinsülinemi ile uyarılan aşırı somatik büyüme arasında ilişki vardır. İnsülin, İnsülin-Like Growth Faktör-1 ve İnsülin-Like Growth Faktör-2 fetal büyümenin düzenlenmesinde rol alırlar. GDM ve insülin ile vücut kütlesi arasında yakın ilişki bulunmaktadır. Gebelikteki diabet, fetusun kilosu üzerine etki etmektedir. Ancak bu mekanizmada insülinden başka rol oynayacak faktörlerin olabileceği ve bu faktörlerin belirlenmesi ile patofizyolojinin aydınlatılmasına katkıda bulunabileceği düşünülebilir. Ghrelin ilk kez 1999 yılında farelerin midesinde tanımlanmıştır. Ghrelin yağ kullanımını santral olarak azaltmakta ve yağ dokusu artışına neden olmaktadır. Bu noktada, GDM'li gebelerin fetuslarının makrozomik gelişimine etkili olabilir. Literatürde GDM'li hastaların bebeklerinin kordon kanında ghrelin düzeylerini araştıran bir çalışma henüz yoktur. Bu nedenle, GDM'li 60 gebe ve kontrol grubu olarak sağlıklı 60 gebenin bebeklerinin kordon kanındaki ghrelin düzeylerini karşılaştırdık. Hem GDM'li hem kontrol grubundaki gebelerin bebeklerinin kordon kanındaki ghrelin düzeyleri ile bebek kiloları arasında ters bir korelasyon izlenmiştir. GDM'li insülin tedavisi alan grupta kordon ghrelin düzeyleri, diyet tedavisi alan GDM'li gruptan ve kontrol grubundan daha düşük olarak saptandı . Sezeryan ile doğum yapan grupta normal doğum yapan gruba göre daha düşük kordon kanı ghrelin düzeyleri saptanmıştır. Anne yaşı ve bebek cinsiyeti ile kordon kanındaki ghrelin düzeyleri arasında bir ilişki gözlenmemiştirSonuç olarak; hem GDM'li hem de kontrol grubundaki annelerin bebeklerinin kordon kanlarındaki ghrelin düzeyleri ile bebek kiloları arasındaki ters korelasyon, intrauterin fetal gelişimde ghrelinin rol aldığını göstermektedir. Bir ön çalışma niteliğinde ve literatürde ilk olan bu araştırmanın, fetal kilo ile ilgili araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Gestational Diabetes Mellitus (GDM), is one of the leading causes of maternal and fetal morbidity. It is known that lifelong probability of having type 2 diabetes mellitus is higher in affected pregnant women than the normal population. GDM is defined as a part of metabolic syndrome in some studies. Fetuses of mothers with GDM have tendency to be macrosomic and except for the brain most of the fetal organs can be affected. Fetal macrosomy and excessive somatic growth due to fetal hyperinsulinemia that is induced by maternal hyperglycemia are interrelated. Insulin, Insulin-Like Growth Factor-1 and Insulin-Like Growth Factor-2 take part in the regulation of fetal growth. There is close relation between GDM, insulin and body mass. Diabetes during pregnancy affects fetal weight. However, there may be factors other than insulin that play role in this mechanism and determination of these factors could contribute in relieving the pathophysiology. Ghrelin was first described in stomachs of rats in 1999. Ghrelin reduces fat consumption centrally and results in increase in fat tissue. At this point, it may play role in macrosomic development of fetuses of pregnant women with GDM. To date, there is no study in literature that investigates ghrelin levels in cord blood of babies delivered to mothers with GDM. For this reason we compared ghrelin levels in cord bloods of babies of 60 pregnant women with GDM and 60 healthy pregnant women as the control group. We observed an inverse correlation between weights of babies and cord blood ghrelin levels in both goups. Cord blood ghrelin levels were found to be lower in pregnant women with GDM on insulin therapy than both the control group and pregnant women with GDM that are treated by diet only. Lower cord blood ghrelin levels were observed in babies that are delivered by secerian section than those that are delivered vaginally. No relation was found between cord blood ghrelin levels and maternal age and fetal gender.As a result, inverse correlation between the weights of babies and ghrelin levels in cord bloods in both pregnant women with GDM and in control group shows us that ghrelin plays role in intrauterin fetal development. This is a preliminary and first study in the literature and it will contribute to investigations on fetal growth.