Hiperbilirubinemi nedeniyle fototerapi almak için tekrarlayan hastane yatış ihtiyacı olan yenidoğanlarda risk faktörleri
Ri̇sk factors of newborns WHO need recurrent hospi̇tali̇zati̇on to recei̇ve phototerapy due to hyperbilirubinamia
  1. Tez No: 681170
  2. Yazar: LAZGİN TUNCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SİNAN USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Çoğunlukla iyi prognozlu ve geçici bir yenidoğan hastalığı olan sarılık hayatın ilk günlerinde hastaneye yatışların en sık nedenleri arasındadır. Uygun şekilde takip ve tedavi planlanmazsa bazı bebeklerde yükselen indirekt bilirubin kan beyin engelini geçerek akut bilirubin ensefalopatisi ya da kernikterusa neden olur. Kernikterusun kabul edilemez gelişimi, sağlık sistemindeki eksikliklerin yanı sıra yaşamın ilk haftasında yetersiz takipten kaynaklanmaktadır. 1990'ların başında yenidoğanların hastanede kalış süresinin kısalması nedeniyle yenidoğanların hastaneye yeniden yatış sıklığı artmıştır. Yapılan az sayıda çalışmaya göre fototerapi almak için tekrarlayan hastane yatışı ihtiyacı insidansı %3 civarındadır. Amaç: Bu çalışmada fototerapi almak için tekrarlayan hastane yatış ihtiyacı olan yenidoğanların risk faktörlerini irdelemeyi ve tekrarlayan hastane yatışı üzerine etkilerini araştırmayı hedefledik. Hangi yenidoğanların daha riskli olduğu, tekrarlayan yatış önlenebilir mi, daha riskli bebeklerin takibinde yeni stratejiler belirlenebilir mi sorularına cevap aradık. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubuna giren, 01.01.2016-31.12.2020 tarihleri arasında 5 yıllık süreçte sarılık nedeniyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesine (YYBÜ) yatırılarak fototerapi alan 35 ve üstü gebelik haftasında olan tüm yenidoğanlar arasından, taburculuk sonrası takiplerinde yeniden fototerapi ihtiyacı olacak düzeyde hiperbilirubinemi gelişen ve hastanemiz YYBÜ'sine yatırılan 48 hastanın (Grup 1) verileri ele alındı. Örneklem büyüklüğü hesabına göre belirlenen ve 31.12.2020 tarihinden başlanarak geriye doğru fototerapi almak için yatırılan son hastadan itibaren, yatış sırasına göre 144 ardışık yatış numaralı kontrol grubu (Grup 2) hastanın verileri hastanemiz elektronik sistemde bulunan epikrizlerden retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan bebek ve annelerinin demografik verileri ile bebeklerin klinik, laboratuvar bulguları, tedavi ve klinik yaklaşımları önceden hazırlanan bilgi formlarına kaydedildi. Elde edilen veriler SPSS 15.0 for Windows programı kullanılarak karşılaştırıldı. Belirleyici faktörler lojistik regresyon analizi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Jaundice, which is mostly a transient neonatal disease with a good prognosis, is among the most common causes of hospitalization in the first days of life. If proper follow-up and treatment is not planned, in some infants, rising indirect bilirubin crosses the blood-brain barrier, causing acute bilirubin encephalopathy or kernicterus. Unacceptable development of kernicterus is due to deficiencies in the healthcare system as well as inadequate follow-up in the first week of life. In the early 1990s, the frequency of hospital readmission of newborns increased due to the shortened hospital stay of newborns. According to a small number of studies, the incidence of needing recurrent hospitalization to receive phototherapy is around 3%. Aim: In this study, we aimed to examine the risk factors of newborns who need recurrent hospitalization to receive phototherapy, and to investigate the effect on recurrent hospitalization. We sought answers to the questions of which newborns are more risky, can recurrent hospitalizations be prevented, and whether new strategies can be determined in the follow-up of more risky babies. Materials and Methods: Among all newborns in the study group, who were 35 gestation age and over, who received phototherapy between 01.01.2016 and 31.12.2020 due to jaundice in the 5-year period, they were admitted to the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Neonatal Intensive Care Unit (NICU). The data of 48 patients (Group 1) who were hospitalized in the NICU of our hospital and who developed hyperbilirubinemia at a level that required phototherapy again in their follow-up after discharge were discussed. The data of the control group (Group 2) patients, which were determined according to the sample size calculation and were hospitalized for retrospective phototherapy starting from 31.12.2020, were analyzed retrospectively from the epicrisis available in the electronic system of our hospital. The demographic data of the infants and their mothers included in the study, and the clinical and laboratory findings, treatment and clinical approaches of the infants were recorded in the information forms prepared in advance. The obtained data were compared using SPSS 15.0 for Windows program. The determining factors were analyzed by logistic regression analysis.