Diabetik anne bebekleri kord kanı magnezyum, çinko ve kalsiyum değerlerinin yenidoğanın geçici takipnesi ile ilişkisi
Infants of diabetic mother cord blood zinc, magnesium and calcium values relationship with transient tachypnea of newborn
  1. Tez No: 712875
  2. Yazar: CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KARATEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Çinko ve magnezyum vücudumuzda enzimlerde kullanılması yanısıra bağışıklık sistemimizde, şeker düzeyi regülasyonunda ve antioksidan sistem gibi birçok yerde işlevi bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda gestasyonel diabetli annelerde çinkonun düşük olduğu ve çinko, magnezyum ve kalsiyum takviyelerinin gestasyonel diabetes mellitusu olan annelerin şeker regülasyonunu sağladığı ve oksidatif stresi azalttığı gözlenmiştir. Çalışmamızda diabetik anne bebeği(DAB) ve yenidoğanın geçici takipnesi(YGT) olmayan bebekler, diabetik annelerin bebekleri ve yenidoğanın geçici takipnesi olan bebeklerin kord serumundaki çinko, magnezyum ve kalsiyum değerlerinin arasındaki ilişki araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Şubat ve Ağustos 2021 ayları arasında olan doğumlarda uygun kriterleri sağlayan anne ve bebekleriyle yapıldı. Çalışmamıza gestasyonel diabetes mellitus olan anne bebekleri, yenidoğanın geçici takipnesine sahip olan bebekler ve bu klinik bulgulara sahip olmayan 34 gestasyonel hafta üzerindeki anne ve bebek çiftleri gönüllü oldu. Çalışmaya uzamış canlandırma ihtiyacı, enstrümanlı vajinal doğum, annesi magnezyum almış olanlar, sendromik görünümlü bebekler ve antenatal izlemde bilinen majör kardiyak, santral sinir sistemi veya çoklu anomalisi olanlar, koryoamniyonitli anne bebekleri, mekonyumlu deprese doğan bebekler, çalışmaya dahil edilmedi. Kord kanından çinko, magnezyum ve kalsiyum tetkik edildi. Anne ve yenidoğanın klinik ve demografik bulguları kaydedildi. Bu çalışmada istatistiksel analizler NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapılmıştır. P değeri
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In addition to being used in enzymes in our body, zinc and magnesium have many functions in our immune system, glucose level regulation and antioxidant system. Studies have shown that zinc level is low in mothers with gestational diabetes. It has been observed that zinc, magnesium and calcium supplements provide glucose regulation and reduce oxidative stress in mothers with gestational diabetes mellitus. In our study, the relationship between zinc, magnesium and calcium values in the cord serum of infants of“diabetic mothers (IDM) and infants without transient tachypnea of the newborn (TTN)”,“infants of diabetic mothers”and infants with transient tachypnea of the newborn were investigated. MATERIALS AND METHODS Our study was conducted with mothers and babies who met the appropriate criteria for deliveries between February and August 2021 at the Zeynep Kamil Maternity and Children's Training and Research Hospital, University of University of Health Sciences, Istanbul, Turkey.Infants of mothers with gestational diabetes mellitus, infants with transient neonatal tachypnea, and mother and infant couples over 34 weeks of gestation who did not have these clinical findings volunteered for our study. Infants with a need for prolonged resuscitation, instrumental vaginal delivery, those whose mothers took magnesium, infants with syndromic appearance, and known major cardiac, central nervous system or multiple anomalies during antenatal follow-up, infants of mothers with chorioamnionitis, infants born depressed with meconium were not included in the study. Zinc, magnesium and calcium were analyzed from cord blood. The clinical and demographic findings of the mother and newborn were recorded. In this study, statistical analyzes were performed with NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) package program. Results with P value of