Akciğerin sekonder tümörlerinde prognostik faktörlerin değerlendirilmesi ve metastazektomi sonuçları
Evaluation of prognostic factors in secondary lung tumors and results of metastasectomy
- Tez No: 230142
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akciğerin metastatik tümörleri primer malign tümörün sistemik metastazının bir parçası olmakla beraber sahip oldukları özellikler nedeniyle ayrı olarak incelenmektedir. Sekonder akciğer tümörlü uygun olgularda metastazektomi sağkalıma büyük katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada sağkalımı etkileyen prognostik faktörler ve metastazektominin sağkalıma olan katkısı araştırıldıHaziran 2003-Haziran 2008 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi kliniğinde sekonder akciğer tümörü nedeniyle ameliyat edilen 60 olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular yaş, cins, primer tümör özellikleri, sekonder akciğer tümörü özellikleri, uygulanan cerrahi metod açısından incelendi. Cerrahi girişim öncesi tüm hastalar laboratuar, radyolojik ve ek sistemik hastalıkları açısından değerlendirildi. Prognostik faktörler ve hastalıksız yaşam süreleri değerlendirildiOtuzüçü erkek (%55), 27'si kadın (%45) 60 olgunun yaş ortalaması 53 olarak hesaplandı. Histolojik dağılımlar incelendiğinde 42 karsinom, 12 sarkom, 3 germ hücreli tümör, 3 malign melanomlu hasta tespit edildi. Primer tümörlerin histopatolojik tipleri arasında en sık adenokarsinom ve renal hücreli karsinom görüldü. Hastaların radyolojik olarak saptanan nodül sayıları ile peroperatif saptanan sayılar farklılık gösteriyordu. Cerrahi kesi nodüllerin lokalizasyonuna, yeri ve sayısına göre düzenlendi. Cerrahi olarak tüm nodüller eksize edildiSağkalım süreleri karsinomlu hastalarda 59 ay , sarkomlu hastalarda 46 ay, malign melanomlu hastalarda 47 ay olarak hesaplanmıştır. UAMK evreleme sistemine göre metastazektomi hastalarının 28'i (%46,7) evre-2; 25'i (%41,7) evre-3; 7'si (%11,6) evre-1'de bulundu. İki hastada postoperatif yara yeri enfeksiyonu gelişti. Morbidite % 3,4 olarak bulundu. Bir hasta ise postoperatif dönemde solunum yetmezliği sebebiyle kaybedildi. Mortalite %1,7 olarak hesaplandıSonuç olarak primer tümörü kontrol altında olan, akciğer dışında metastazı olmadığı belirlenen ve tüm pulmoner nodüllerin çıkartılabileceği öngörülen olgularda metastazektomi güvenli ve etkin bir tedavi şeklidir. Sekonder akciğer tümörlerinde metastazektomi sağkalımı uzatmaktadır. Radyolojik olarak tespit edilen nodül sayısı genellikle intraoperatif tespit edilen nodül sayısından daha azdır. Göğüs cerrahı radyolojik olarak tespit edilen nodülleri çıkarmak ve intraoperatif ek nodül varlığını araştırmak durumundadır. Tümör histopatolojisi, hastalıksız yaşam süresi, metastaz sayısı, ek tedavi verilebilirliği önemli prognostik faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Altough secondary tumors of the lung is a part of systemic metastasis of primary tumor, they have to be analysed in a different category with their properties. Metastasectomy provides an improved survey in suitable secondary lung tumor cases. In this study we report prognostic factors and supplement of metastasectomy to the surveySixty cases who were operated for secondary lung tumor in Gazi Medical Faculty Department of Thoracic Surgery between June 2003-June 20098 were included to this study. All of the patients were evaluated for age, sexuality, specialities of primary and secondary tumor, surgical procedures. All of the patients were examined with their laboratory, radiologic and complementary systemic diseases. Prognostic factors and disease free interval were evaluatedOf the patients 33(%55) were male 27(%45) were female and mean age was 53. Histopathologic findings of the patients 42 were carcinoma, 12 were sarcoma, 3 were germ cell tumor, 3 were malign melanoma. The most frequent primary tumors were adenocarcinoma and renal cell carcinoma. There had been a difference between the number of nodules established radiologically and peroperatively. Surgical incision was prepared to the localisation, number and side of the nodules. All of the nodules were exiced with surgerySurvey was 59 months in carcinomas, 46 months in sarcomas, 47 months in malignant melanoma. Of the 28 patients were stage 2, 25 were stage 3 and 7 were stage 1. Of the 2 patients had wound infection. Morbidity was %3,4. Of the 1 patient had respiratory insufficiency and died. Mortality was %1,7As a result; if primary tumor controlled, extrapulmonary metastasis was not found, all of the nodules were resectable then metastasectomy is safe and effectual management in secondary lung tumors. Metastasectomy extends survey. Number of the nodules established with radiologically is less than peroperative nodules. Surgeon must exice all of the nodules which were established radiologically and investigate additional nodules intraoperatively.Important prognostic factors are tumor histopathology, disease free interval, number of metastasis and probability of additional chemotheraphy management.