Romatoid artritli hastalarda anti TNF ve DMARD tedavi sonuçlarının hastalık aktivite ve iyileşme kriterlerine göre karşılaştırılması
Comparison of treatment results of rheumatoid arthritis with DMARDS and anti TNF drugs based on the disease activity and remission criteria
  1. Tez No: 230162
  2. Yazar: TÜRKAN HARUNLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AYDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Romatoid artrit (RA), etiyolojisi bilinmeyen, öncelikli olarak eklemleri tutan, kronik, sistemik inflamatuar bir hastalıktır. RA tedavisinde DMARD'lar etkili olmakla birlikte halen birçok hastada hastalık aktivitesi tam olarak kontrol edilememektedir. RA tedavisinde yeni gelişmeler klasik tedaviye yanıtsız hastalar için alternatif tedavi seçenekleri sağlamıştır. Günümüzde anti TNF ajanlar en sık kullanılan yeni ilaçlardırFiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğinde izlenen RA'lı hastaların dosyaları incelendi. 24 haftalık verileri eksiksiz olan 75 romatoid artritli hasta alındı. Hastaların demografik özellikleri, hastalık süresi ile klinik ve rutin laboratuar değerlendirilmeleri dosyaları incelenerek öğrenildi. Hastalar kombine anti TNF alan 37 hasta ve sadece DMARD alan 38 hasta olmak üzere 2 ayrı grupta incelendi. Hastaların DAS28, VAS ve HAQ parametreleri hesaplandı. Tedavi etkinliği ACR20, 50 ve 70 kriterleri ile belirlendiÇalışmamızda gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. Anti-TNF ve DMARD kullanan hastalarda yaş ortalaması sırasıyla 50.27±7.9 ve 46.79±8.6 olarak hesaplanmıştır. Gruplar arasında tedavi öncesinde bakılan tez parametrelerinden sadece HAQ arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Gruplar arasında bakılan tedavi öncesi ve sonrası tez parametreleri her iki grupta da azalma göstermektedir ancak bu azalma anti TNF tedavisi alan grupta istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Her iki grup arasında 6. ay kontrollerinde bakılan DAS28, VAS, HAQ değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a chronic, systemic, inflammatory disorder of unknown etiology that primarily involves joints. Although RA treatment with DMARDs is effective, there are still a great amount of patients whose disease activity can not be fully controlled. Recent advances in treatment of RA provides alternative treatment regimens for unresponsive patients to classical treatment. Anti TNF agents are most frequently used new drugsData were collected by means of a retrospective study of the files of the 75 active RA patients who were followed-up in physical medicine and rehabilitation clinics. The demographic features, the duration of diseases, clinical and laboratory data were recorded from these files. Thirty-seven patients who were taken anti TNF (infliximab, etanersept, adalimumab) plus methotrexate constituted the first group and 38 patients who were taken DMARDs (leflunomide+methotrexate, sulfasalazine+methotrexate and methotrexate alone) constituted the second group. The DAS 28, VAS and HAQ parameters of all participant were calculated. The therapeutic efficacy was evaluated by means of ACR20, 50 ve 70 criteriaThere was no significant difference between the age and sex of groups involved into this study. Mean age in patients with treated anti TNF and DMARDs was determined respectively 50.27±7.9 and 46.79±8.6. There was an statistically significant difference in only HAQ score before treatment. A significant decrease in values of all disease activity parameters was noted but this reduction was significantly greater in the group treated with a biologic agent than in DMARDs group.After 6 months there were statistically significant differences among treatment groups in the HAQ, DAS28, VAS parametres.