Kohlear implant adaylarının implant öncesinde yapılmış olan bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülemelerinin değerlendirilmesi
Assessment of preoperative computed tomography and magnetic resonance imagings in cochlear implant candidates
- Tez No: 230163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM KERVANCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Konvansiyonel işitme cihazlarından yarar göremeyecek kadar ileri düzeyde sensörinöral işitme kaybı olan hastalarda kohlear implant uygulaması ile işitme sağlanabilmektedir. Kohlear implant adaylarında kohlear sinir ve kohlea varlığının gösterilmesi gerektiğinden operasyon öncesinde bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kritik öneme sahiptir. Ayrıca radyolojik değerlendirme ile işitme kaybının etyolojisi ve anatomik varyasyonlar saptanabileceğinden olası komplikasyonlar ve operasyon başarısı da önceden tahmin edilebilir. Bu retrospektif çalışmadaki amacımız, kohlear implant adaylarının ameliyat öncesi çekilen BT ve MRG incelemelerinde dikkat edilmesi gereken noktaları, karşılaşılabilecek patoloji ve varyasyonları, bizim olgularımızda tespit ettiğimiz bulgularla birlikte literatür ışığında tartışmaktır.Çalışmamızda Radyodiagnostik Anabilim Dalımızda BT veya MRG tetkikleri yapılan 100 kohlear implant adayı değerlendirildi. Olguların 44'ünün sadece BT, 56'sının ise hem BT hem MRG incelemesi bulunmaktaydı. BT görüntülerinin değerlendirilmesinde 23 olguya ait 46 kulakta (%23) konjenital, 5 olguya ait 9 kulakta (%4.5) ise akkiz olmak üzere toplamda 54 kulakta (%27.5) kohleovestibüler patoloji saptandı. Kohlear anomalilerin saptanmasında ve sınıflandırılmasında iki modalite arasında fark saptanmadı. Temporal kemiğin detaylı anatomik yapısı, fasiyal sinirin temporal kemikteki seyri ve juguler bulbun konumu ancak BT ile gösterilebildi. Kohlear sinirin direk görüntülenmesi ve santral patolojilerin değerlendirilmesi ise sadece MRG ile mümkün oldu. Ayrıca kohlear obliterasyon MRG ile daha erken dönemde saptanabildi.Sonuç olarak, temporal kemiğin ve iç kulağın görüntülenmesinde her iki modalite birbirinden farklı ancak birbirini tamamlayıcı bilgiler sunmaktadır. Bu nedenle kohlear implant adaylarının preoperatif radyolojik değerlendirilmesinin hem BT hem MRG'yi kapsaması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Cochlear implantation is considered an acceptable treatment for severe to profound sensorineural hearing loss in patients who are refractory to conventional hearing aids. The assessment with preoperative computed tomography (CT) and magnetic resonance imaging (MRI) is very important, because absence of the cochlea or cochlear nerve is a contraindication for implantation. Moreover, the etiology of the hearing loss, and variations can be determined by radiographic assessment, thus the probable complications and success of implantation can be estimated. Our aim in this retrospective study was to present our preoperative CT and MRI findings, and to discuss possible inner ear pathologies, variations and our results under the light of the literature.A hundred cochlear implant candidates who underwent CT or MRI in our Radiology Department were evaluated. In our archive, we had only CT records of 44 patients, and both CT and MRI records of 56 patients. After the assessment of CT examinations, we detected congenital cochleovestibular anomalies in 46 ears of 23 patients (23%), and acquired cochleovestibular pathologies in 9 ears of 5 patients (4.5%). There was no difference between the modalities in classification and determination of cochlear anomalies. Bony detail of the temporal bone, position of facial nerve in the temporal bone, and the jugular bulb can only be demonstrated by CT. Direct viewing of cochlear nerve, and detecting central brain lesions were possible only by MRI, which also had advantages in detecting early obliteration of the cochlea.As a result, both modalities offer different but complimentary information on inner ear anatomy. Thus, we think both CT and MRI should be performed for preoperative radiologic assessment of cochlear implant candidates.