Pediatrik hastalarda perkütan üriner girişimler
Percutaneous interventions in pediatric patients
  1. Tez No: 230186
  2. Yazar: KADİR GEYLANİ KORUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, üriner traktus obstrüksiyonu olan bebek ve çocuklarda görüntüleme kılavuzluğunda perkütan üriner girişimlerin etkinliğini saptamaktır.Gereç ve Yöntem: Kasım 2004-Haziran 2008 tarihleri arasında üriner sistem obstrüksiyonu mevcut olan 25 bebek ve çocukta (15 gün-11 yaş arası) toplam 31 böbreğe görüntüleme kılavuzluğunda perkütan girişim uygulandı. Üriner traktusa ilk giriş 22 Gauge çaplı ince iğne ile ultrasonografi kılavuzluğunda yapıldı. Sonrasında işlem fluoroskopi kılavuzluğunda koaksiyel mikroponksiyon tekniği ile tamamlandı. 17 böbreğe perkütan nefrostomi, 6 böbreğe perkütan nefroüreterostomi ve 8 böbreğe perkütan nefroüreterosistostomi ile üriner drenaj sağlandı. Bir hastaya perkütan üreteral balon dilatasyon uygulandı ve bir hastaya ise perkütan double J kateter yerleştirildi. İzleyen günlerde kateterlerin yerinden çıkmasını engellemek düşüncesiyle kateterler üriner traktusda mümkün olduğunca distale yerleştirildi.Bulgular: 9 hastada ve 10 böbrekte üriner obstrüksiyon üreteropelvik bileşke darlığına, 11 hastada ve 13 böbrekte ise üreterovezikal bileşke darlığına bağlı idi. Bir hastada hem üreteropelvik bileşke darlığı hem de üreterovezikal bileşke darlığı mevcuttu. Bir hastada renal tüberküloza bağlı sağ böbrekte proksimal, 1 hastada pelvik tümöre bağlı sol böbrekte distal ve 1 hastada yine pelvik tümöre bağlı iki taraflı distal darlıklar mevcuttu. Tüm hastalarda işlem teknik olarak başarı ile gerçekleştirildi. İşleme bağlı minör komplikasyon olarak 8 hastada (% 32) kendini sınırlayıcı hematüri görüldü. Üreterovezikal darlığı mevcut bir hastada distal üreter perforasyonu gözlendi. Ancak kateterizasyonla giderildi. İzlemde tüm hastalarda üriner drenajın etkili olarak sağlandığı görüldü.Sonuç: Üriner traktus obstrüksiyonlarında görüntüleme kılavuzluğunda yapılan perkütan drenaj işlemleri pediatrik yaş grubunda güvenli ve etkilidir. Erişkin hastalardan farklı olarak, çocukluk yaş grubunda yerleştirilen kateterin stabilizasyonunu sağlamak amacıyla drenaj kateterinin mümkün olduğunca distale yerleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the effectiveness of image-guided percutaneous urinary interventions in infants and children having urinary tract obstruction.Material and Methods: Between November 2004 and June 2008, image-guided percutaneous interventions were performed to 31 kidneys of 25 infants and children (ages 15 days-11 years) having urinary tract obstructions. Initial puncture was performed with a 22-gauge fine-needle under sonographic guidance. The remaining of the procedure was completed under fluoroscopic guidance using the co-axial micropuncture technique. Urinary drainage was supplied by percutaneous nephrostomy in 17 pts, percutaneous nephroureterostomy in 6 pts and percutaneous nephroureterocystostomy in 8 pts. Percutaneous ureteral balloon dilation was performed in one patient and percutaneous double J stent was placed in one. In order to prevent catheter dislodgement on the following days, drainage catheters were placed as distally as possible in the urinary tract.Results: Urinary obstruction is secondary to ureteropelvic junction obstruction in 9 patients and 10 kidneys, ureterovesical junction obstruction in 11 patients and 13 kidneys. Both ureteropelvic junction and ureterovesical junction obstruction in one patient. Proksimal obstruction in right kidney is secondary to renal tuberculosis in one patient, distal obstruction in left kidney is secondary to pelvic tumor in one patient and bilateral distal obstruction is secondary to pelvic tumor in one patient. All procedures were succesfully achieved in all patients. In 8 patients (32%) self limited haematuri occured as a minor complication to the procedure. Distal ureteral perforation occured in one patient during the procedure but it was removed with catheterisation. Urinary drainage was effectively provided in all patients at follow-up.Conclusion: Image-guided percutaneous drainage procedures can be performed safely and effectively in pediatric patients having urinary tract obstruction. Differently from adult patients, drainage catheter should be placed as distally as possible in order to prevent catheter dislodgement.