Yeni tanı primer hipertansif hastalarda oksidatif DNA hasarı göstergesi olan 8-hidroksi 2'deoksi guanozin (8-OHdG) düzeyleri ve angiotensin II (AT 1 ) reseptör antegonisti olmesartan tedavisinin 8-OHdG üzerine akut etkisi
- Tez No: 230204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMEY KIYKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Organizmada oksidan ve antioksidan sistemler arasındaki dengeninoksidan lehine bozulması sonucu oksidatif stres (OS) meydana gelir. OS,özellikle kardiyovasküler risk faktörerine (KVRF) bağlı, birçok hastalık vebozukluğun patogenezindeki en önemli ortak yolaklardandır. OS; molekülleri,makromolekülleri ve DNA'yı hasara uğratır. Antihipertansif ilaçların, kanbasncını düsürmenin yanı sıra faydalı baska etkileri de olduğu gözlenmektedir.Ancak oksidatif DNA hasarı (ODH) üzerine olan etkileri en az bilinendir. 8-OHdG (8-hydroxy-2'-deoxyguanosine) iyi bir ODH göstergesidir.Çalısmanın amacı; yeni tanı, tedavi almayan, OS açısından düsük riskliprimer hipertansiyon (HT)'li hastalarda, 1) ODH durumunu 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) düzeyi ile belirlemek ve kontrol grubu ilekarsılastırmak, 2) 8-OHdG düzeyi ile iliskili faktörleri belirlemek, 3) BirAnjiyotensin II antagonisti olan olmesartan tedavisinin oksidatif DNA hasarıgöstergesi 8-OHdG düzeyi üzerine olan akut etkisini ortaya koymaktır.Çalısmaya, kan basıncı yüksekliği dısında ek KVRF bulunmayan primerHT'li 29 hasta (H) (Kadın/Erkek: 20/9, Yas: 43±10) ile yas ve cinsiyet uyumugözetilerek KVRF'si olmayan 20 normotansif birey (NB) alındı. Sigara içen veOS için bilinen risk faktörü olanlar çalısma dısı bırakıdı.
Özet (Çeviri)
As a result of the distrupt in favour of oxidant in which the oxidant andantioxidant are in balance in the organism, oxidative stres (OS) occurs. OS isthe most important common pathway in the pathogenesis of various diseaseand disorders especially which are related with the cardiovascular risk factors.OS damages macromolecules and DNA. Antihypertensive agents may exertwell-known beneficial effects in adition to blood pressure lowering. Todate, littleis known about the effects of antihypertensives on the oxidative DNA damage(ODD). 8-OHdG (8-hydroxy-2?-deoxyguanosine) is the reliable marker for ODD.The aims of the study, in patients with newly diagnosed untrated primaryhypertension (PHT); 1) to determine the ODD with using 8-OHdG level and tocompare with normotensive healthy persons, 2) to investigate the acute effect ofolmesartan on 8-OHdG levels, and 3) to determine the factors related with 8-OHdG level.For the study we enrolled 29 patients with PHT (20 female and 9 male,age range:43±10) who do not have prominent risk factor for OS, and age andsex-matched 20 normotensive healthy person. Smokers and patients withknown risk factors for OS were excluded. At the beginning and at the end of thestudy; body mass index, fasting plasma glucose, uric acid, creatinine, livertransaminases, CRP, creatinine clearence, microalbuminüria,electrocardiyography, left ventricular mass index (LVMI) by echocardiography,and 8-OHdG levels are obtained. Then, patients treated with olmesartan 20 to40 mg/day for 4 weeks.