KOAH'lı hastalarda vücut kompozisyon değişikliği leptin, visfatin, insülin direnci, egzersiz kapasitesi ve solunum fonksiyonlarının ilişkisi
The relation between leptin, visfatin, insulin resistance and body composition change, exercise capacity, pulmonary function in patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease
- Tez No: 230203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ULUBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışmada, KOAH'lı hastalarda endokrin parametreler ile vücut kompozisyon değişikliği ve egzersiz kapasitesi arasındaki ilişkiyi araştırdık.Çalışmaya 55 stabil KOAH'lı hasta (malnutrisyonu olmayan stabil hasta) ve 25 kontrol alındı. Serum leptin, visfatin, tümör nekroz faktör alfa (TNF-?) ve insülin direnci hem KOAH'lı hastalarda hem de kontrol grubunda ölçüldü. Yağ dışı kitle (YDK) ve yağ kitlesi (YK) bioelektrik impedans yöntemi ile ölçüldü. Beden kitle indeksi (BKİ) hem KOAH hem de kontrol vakalarda hesaplandı. Tüm olgular pulmoner fonksiyonlarını ölçmek için spirometri, kan gazı analizi, 6 dakika yürüme testi (6DYT) ile değerlendirildi. KOAH ve kontrol arasında BKİ açısından fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
COPD is not only a pulmonary disease but also one with important measurable sistemic consequences.In this study, we investigated the relation between endocrin parameters and body composition change, exercise capacity in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD).Fifty-five stable COPD patients (without malnutrition during stable disease) and 25 control subjects participated in this study. Serum leptin, visfatin, TNF-alpha levels and insülin resistance were determined both in COPD patients and 25 control subjects. Fat-free mass (FFM) and fat mass (FM) were measured by bioelectrical impedance analysis. Body mass index were calculated both in COPD patients and control subjects. All subjects were evaluated respect to pulmonary function by spirometry, blood gas analysis and 6-minute walking test (6MWT). There was no statistical diffference between COPD patients and control group in BMI.