Peyzaj tasarımı çalışmalarında döşeme ve malzeme kombinasyonlarının bilgisayar yazılımlarından yararlanarak geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on development of paving and material combinations using related computer software in landscape
- Tez No: 23021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PEYZAJ TASARIMI ÇALIŞMALARINDA DÖŞEME VE MALZEME KOMBİNASYONLARININ BİLGİSAYAR YAZILIMLARINDAN YARARLANARAK GELİŞTİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Alp ALTUNER ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PEYZAJ MİMARLIĞI ANABİLİM DALI DANIŞMAN; YRD. DOÇ. DR. OĞUZ YILMAZ 19°2, Sayfa:.§ JÜRİ : YRD. DOÇ. DR. OĞUZ YILMAZ PROF. DR. HA YR AM ÇELEM DOÇ. DR. BÜLENT ÖZKAN Bu araştırma Peyzaj tasarım çalışmalarında döşeme ve malzeme kombinasyonlarının bilgisayar yazılımlarından yararlanarak geliştirmesi üzerine kurulmuştur. Araştırmada öncelikle bilgisayarın tanıtılması ve Peyzaj Mimarlığında bilgisayar kullanımı üzerinde durulmuştur. Ardından materyal ve yöntem belirlenmiştir. Araştırma sonucu olarak AutoCAD yazılımının, döşeme tasarımı konusunda geliştirilmesi için yöntemler saptanmıştır. Sonuçta geliştirilmiş yazılımla yapılan örnekler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Bilgisayar Destekli Tasarım, Döşeme ve Malzeme kombinasyonları, yazılım geliştirilmesi, AutoCAD, yeni tarama desenleri yaratma, şekil kütüphanesi.ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ PEYZAJ TASARIMI ÇALIŞMALARINDA DÖŞEME VE MALZEME KOMBİNASYONLARININ BİLGİSAYAR YAZILIMLARINDAN YARARLANARAK GELİŞTİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Alp ALTUNER ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ PEYZAJ MİMARLIĞI ANABİLİM DALI DANIŞMAN; YRD. DOÇ. DR. OĞUZ YILMAZ 1992, Sayfa.89 *. m *f JÜRİ : YRD. DOÇ. DR. OĞUZ YILMAZ PROF.DR.HAYRAM ÇELEM DOÇ. DR. BÜLENT ÖZKAN Bu araştırma Peyzaj“ tasarım çalışmalarında döşeme ve malzeme kombinasyonlarının bilgisayar yazılımlarından yararlanarak geliştirmesi üzerine kurulmuştur. Araştırmada öncelikle bilgisayarın tanıtılması ve Peyzaj Mimarlığında bilgisayar kullanımı üzerinde durulmuştur. Ardından materyal ve yöntem belirlenmiştir. Araştırma sonucu olarak AutoCAD yazılımının, döşeme tasarımı konusunda geliştirilmesi için yöntemler saptanmıştır. Sonuçta geliştirilmiş yazılımla yapılan örnekler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Bilgisayar Destekli Tasarım, Döşeme ve Malzeme kombinasyonları,”yazılım geliştirilmesi, AutoCAD, yeni tarama desenleri yaratma, şekil kütüphanesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON DEVELOPMENT OF PAVING AND MATERIAL COMBINATIONS USING RELATED COMPUTER SOFTWARE IN LANDSCAPE DESIGN WORKS Alp ALTUNER ANKARA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF LANDSCAPE ARCHITECTURE SUPERVISOR : ASST. PROF. DR. Oğuz YILMAZ 1992, Page JURY : ASST.PROF.DR.Oğuz YILMAZ PROF. DR. Hay ran ÇELEM ASSOC. PROF. DR. Bülent ÖZKAN This research has been set up over developing paving and material combinations by prufitting by from computer softwares on landscape design studies. At the research, first of all about introducing of the computer and using computer on Landscape Architecture have been dwelt on. And then, material and process have been determined. As the result of research, some process have been fixed in order to be developed the AutoCAD software about paving design. At the end; types, which has been made with software which has been developed, have been presented. KEY WORDS : Computer Aided Design (CAD), Paving and material combinations, Software developing, AutoCAD, creating new hatch patterns, shape library.