Dış mekan tasarımında standart döşeme detay çözümlemelerinin geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on improving the details of standart paving at landscape design
- Tez No: 83537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KURUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DIŞ MEKAN TASARIMINDA STANDART DÖŞEME DETAY ÇÖZÜMLEMELERİNİN GELİŞTİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ALİÖ1KJR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Ekrem KURUM 1999, sayfa: 197 Jüri : Yrd. Doç. Dr Ekrem KURUM Prof. Dr. Metin BAŞAL Doç.Dr. Faruk ALTUNKASA Bu araştırma, dış mekan tasarımında standart döşeme detay çözümlemelerinin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Peyzaj tasarımı ve uygulama çalışmalarında büyük öneme sahip döşeme elemanlarından en iyi şekilde yararlanmak amacıyla, döşeme malzemesinin çok iyi bilinmesi detaylarının çözümlenmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle araştırmada, öncelikle döşeme malzemeleri anlatılmış ve araştırma sonucu olarak standart döşeme detay çözümlemeleri sunulmuştur. Bu araştırmanın sonucunda, dış mekan tasarımında kullanılan döşeme detaylarında bir standart oluşturmak ve tasarımcılara fikir vermek amacıyla öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Peyzaj Konstrüksiyonu, Döşeme, Detay Tasarımı, Detay Kütüphanesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON IMPROVING THE DETAILS OF STANDART PAVING AT LANDSCAPE DESIGN ALÎ ÖZKIR Ankara University Graudate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Asst. Prof.. Dr. Ekrem KURUM 1999, page: 197 Jury : Asst. Prof. Dr. Ekrem KURUM Prof. Dr. Metin BASAL Assoc.Prof.Dr. Faruk ALTUNKASA This research was carried out to develop standardized paving detail resolutions in landscape design. To get maximum benefit, in practise and design, from paving structures which are of great importance in landscape design and application efforts, it is neccessary to know well both about the paving material and its details as well. Subsequently, the material and the technique were established. As a result of the resarch, detail resolutions were submitted. As conclusion in the research, recommendations were made to establish the standart for paving details used in landscape design and to give and idel to the designers involved. KEYWORDS : Landscape Construction, Paving, Design of Detail, Detail Library.