Canlı renal donörlerin preoperatif görüntülenmesinde MDBT anjiyografinin etkinliği
The accuracy of multidetector CT angiography in the preoperative evaluation of live kidney donors
  1. Tez No: 230242
  2. Yazar: İLKNUR MUMYAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNDÜZ ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Transplantasyon öncesi, renal donörlerin preoperatif görüntülenmesi olgu uygunluğunun değerlendirilmesi ve cerrahi planlama için gereklidir. Geleneksel olarak renal donörlerin görüntülenmesinde konvansiyonel anjiyografi ve IVP uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde BT anjiyografi renal donörlerin değerlendirilmesinde tercih edilen yöntem olarak kabul görmüştür.Bu çalışmanın amacı MDBT anjiyografinin canlı renal donörlerin değerlendirilmesin-deki etkinliğini belirlemektir.Ocak 2007 ile Mart 2008 tarihleri arasında 28 canlı donör nefrektomi öncesi MDBT anjiyografi ile değerlendirildi. Bir olguda fibromüsküler displazi saptandığı için transplantasyon programından çıkarıldı. 27 donörün MDBT bulguları cerrahi bulgularla karşılaştırıldı.Çalışmamızda arteryel ve venöz varyasyonların tesbitinde MDBT anjiyografinin sensitivite ve spesifitesinin % 100 olduğu sonucuna varıldı. MDBT anjiyografinin yüksek hız, ince kesit elde edebilme özelliği, yüksek uzaysal çözünürlük gibi avantajları ve çalışmamız sonucunda elde edilen yüksek tanısal doğruluk oranı birlikte değerlendirildiğinde, bu modalitenin canlı renal donörlerin preoperatif değerlendirilmesinde etkin bir tanı yöntemi olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Preoperative radiological evaluation is performed before the transplantation procedure to detect donor suitability and for surgical planning. Traditionally, conventional angiography and excretory urography had been performed to evaluate renal donors. However, CT angiography has become an accepted method for preoperative evaluation of renal donors.The purpose of this study was to determine the accuracy of multidetector CT renal angiography in the preoperative evaluation of live kidney donors.Between January 2007 and March 2008, 28 potential live renal donors underwent MDCT angiography before donor nephrectomy. One of the donors who was diagnosed fibromuscular dysplasia with MDCT angiography and was excluded from the transplantation programme. MDCT angiography findings of the remaining 27 donors were compared with surgical findings. In our study, the sensitivity and specifity of MDCT angiography for detection of arterial and venous anomalies was found to be %100.We concluded that MDCT angiography with increased speed, decreased slice thickness, high spatial resolution, combined with the high diagnostic accuracy is an efficient method in the pre-operative evaluation of live renal donors.