Total diz artroplastisinde postoperatif epidural, kontinü femoral blok ve intravenöz hasta kontrollü analjezi tekniklerinin karşılaştırılması
The comparison of analgesic effects of epidural analgesia, continuous femoral block and intravenous patient controlled analgesia
  1. Tez No: 230241
  2. Yazar: BANU VURAL GÖKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Total diz artroplastisi (TDA) çoğunlukla ileri yaş grubunda uygulanan bir ameliyattır. TDAsonrası ağrı kontrolü için değişik yöntemler kullanılabilir. İntravenöz hasta kontrollü analjezi(HKA), kontinü santral nöroaksiyel (sıklıkla epidural) ve periferik bloklar bunlar arasında yer alır.Biz de çalışmamızda, bu üç yöntemin ameliyat sonrası analjezik etkinliğini, hemodinamikparametreler ve hasta memnuniyeti üzerine olan etkilerini karşılaştırdık.Çalışmaya tek taraflı total diz artroplastisi yapılacak ASA I-III sınıfı 60 hasta alınarak,hastalar randomize 20'şer kişilik üç gruba ayrıldı. Birinci gruba (grup GA) standart genel anesteziuygulandı ve ameliyat sonrası ağrı tedavisi için IV hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı verildi.İkinci gruba (grup EA) epidural anestezi uygulandı ve postoperatif dönemde epidural HKA cihazıverildi. Üçüncü gruba (grup KFB) ise femoral blok sonrası standart genel anestezi uygulandı vepostoperatif analjezi için femoral HKA cihazı verildi. Bütün hastaların peroperatif dönemdekihemodinamik verileri, opioid ihtiyacı ve cerrahi süreleri kaydedildi. Hastaların ağrıları, ameliyatsonrasında, derlenme odasında (0), 1, 6, 24, 48 ve 72. saatlerde dinlenme halindeyken ve 24, 48 ve72. saatlerde egzersiz sırasında Vizüel Analog Skala (VAS=1-10) kullanılarak değerlendirildi; olasıyan etkiler, kan kaybı ve hasta memnuniyeti kaydedildi.Çalışmamızın sonucunda IV HKA yönteminin analjezik etkinliğinin epidural analjezi vekontinü femoral blokla kıyaslandığında yetersiz kaldığını, kontinü femoral bloğun ise epiduralanaljezi kadar hatta egzersiz sırasında ondan daha etkin olduğunu belirledik. Hasta memnuniyetininKFB grubunda daha yüksek olduğu, olası yan etkilerin ciddiyeti ve sıklığının ise daha az olduğudüşünüldüğünde kontinü femoral bloğun, TDA sonrası ağrı tedavisinde kullanılabilecek seçkin biryöntem olduğunu düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Total knee arthroplasty (TKA) is associated with severe pain. After TKA, postoperativepain relief can be achieved by a variety of techniques, such as IV patient-controlled analgesia(PCA), epidural analgesia, and continuous femoral nerve block. The aim of our study was tocompare this three techniques in terms of their analgesic efficacy, their effects on hemodynamicparameters and patients? satisfaction.Sixty patients, ASA I-III, undergoing TKA were randomized into three groups. Afterstandart general anesthesia, first group (group GA) received IV PCA. The second group (group EA)received epidural anesthesia followed by an epidural PCA. In the third group (group KFB) afemoral nerve catheter was advanced before the induction of general anesthesia and after theoperation they get a femoral PCA. Visual analog scale (VAS) scores were evaluated in recoveryroom, 1,6,24,48 and 72 hours after the operation and in 24,48,72 hours during exercise. Possibleside effects, blood loss and patients? satisfaction were recorded.In our study, we determined that, after TKA epidural analgesia and continuous femoralblock provide better pain relief than IV patient controlled analgesia, continuous femoral block is asefficient as epidural analgesia and better during exercise. Because the patients? satisfaction is betterin femoral block group and because it induces fewer side effects than epidural analgesia continuousfemoral block is the technique of choice to provide postoperative analgesia after TKA.