Alerjik olmayan astım, tekrarlayan seröz otit, rinosinüzit, adenoid vejetasyonu ve tonsil hipertrofisi olan çocuklarda gastroözofageal reflü sıklığı
Non-allergic asthma, recurrent serous otitis media, sinusitis, adenoid vegetation and tonsillar hypertrophy in children gastroesophageal reflux frequencies
  1. Tez No: 230246
  2. Yazar: ZERRİN ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN ÇULLU ÇOKUĞRAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Reflü hastalığı tekrarlayan üst ve alt solunum yolu hastalıkları için bir risk faktörüdür. Sindirim sistemi yakınmaları olan olgular dışında astım, kronik öksürük, sinüzit, larenjit, seröz otit, paroksismal larengospazm gibi tekrarlayan veya devam eden üst ve alt solunum yolu hastalıklarında da araştırılması önerilmektedir.Amaç; çalışmamızda tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonu, kronik öksürük, alerjik olmayan astım, tekrarlayan seröz otit ve sinüzit, adenoid vejetasyon ile tonsil hipertrofisi olan çocuklarda reflü sıklığını, özelliklerini ve izlem sonuçlarını değerlendirmeyi planladık.Gereç ve yöntem; alerjik olmayan astım, tekrarlayan ÜSYE, seröz otit ve sinüzit, adenoid vejetasyon ile tonsil hipertrofisi olan 101 hasta çalışmaya alındı. Hastalar iki gruba ayrıldı. Birinci grup KBB yakınması olan (n: 51), 2. grup alerjik olmayan astım olgularından (n: 50) oluşturuldu. İki grup kendi arasında
Özet (Çeviri)
Gastroesophageal reflux disease (GERD) is a risk factor for recurrent upper and lower respiratory tract infections. Investigation of GERD is recommended for recurrent or persistent upper and lower respiratory tract infections such as asthma, chronic cough, sinusitis, laryngitis, serous otitis media and paroxysmal laryngospasm in addition to gastrointestinal tract complaints. The purpose of this study is to evaluate the frequencies, characteristics and follow-up outcomes of GERD in recurrent upper respiratory tract infections (URTI), chronic cough, non-allergic asthma, recurrent serous otitis and sinusitis, adenoid vegetation and tonsillar hypertrophy.Material and Method; 101 patients with non-allergic asthma, recurrent URTI, serous otitis and sinusitis, adenoid vegetation and tonsillar hypertrophy were included in the study. Patients were divided into two groups. Patients with ENT complaints and non-allergic asthma formed group 1 and group 2, respectively. Each group was divided into two subsets as