Hemoroidektomilerde damar kapama sistemi (Ligasure®) ile konvansiyonel ferguson yönteminin karşılaştırılması:Prospektif randomize klinik çalışma
Comparison of vessel sealing system (Ligasure®) hemorrhoidectomy with conventional ferguson hemorrhoidectomy:A prospective reandomized clinical study
  1. Tez No: 230247
  2. Yazar: SERKAN TEKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
GirişMilligan-Morgan, Park ve Ferguson hemoroidektomi teknikleri günümüzde hemoroidal hastalığın cerrahi tedavisinde en sık kullanılan girişimlerdir. Bu girişimler üzerinde farklı teknikler ve aletler kullanılarak ameliyat sürelerinin kısaltılması, daha az kan kaybı, ameliyat sonrası oluşan kanama ve ağrı gibi hastaların başlıca yakınmalarının azaltılması son dönem araştırmalarının temelini oluşturmaktadır. Bu anafikir üzerinden termal etkili farklı aletler hemoroidektomi ameliyatlarında kullanılmaktadır.AmaçBu çalışmada konvansiyonal Ferguson hemoroidektomi ile LigaSure® (termal etkili damar kapama sistemlerinden bir tanesi) hemoroidektomi teknikleri randomize prospektif klinik çalışma olarak sunulmaktadır.Yöntem-GereçÇalışma için Genel Cerrahi Bölümü Gastrointestinal Cerrahi Servisinde grade 3-4 hemoroid hastalığı nedeni ile Ferguson yöntemi ya da LigaSure® kullanılarak hemoroidektomi yapılan 40 hastanın demografik özellikleri, ameliyat süresi, ameliyat sırasında meydana gelen komplikasyonlar, postoperatif ağrı, analjezik ihtiyacı, bağırsak hareketlerinin başlangıcı, hasta memnuniyeti, oluşan komplikasyonlar ve hastanede kalış süresi kaydedildi. Hastalar randomize edilerek Ferguson yöntemi ile opere edilen ve LigaSure® damar kapama sistemi ile opere edilen 20 şer hastadan oluşan iki eşit gruba ayrıldı. Hastaların post op birinci günde ağrı yakınmaları VAS (Visual analog score) skoru ile değerlendirildi. Veriler toplandıktan sonra sonuçlar istatiksel olarak değerlendirildi. Veriler SPSS.10 programına girilerek gruplar arası anlamlılık Student's T test kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
IntroductionMilligan-Morgan, Park and Ferguson hemorrhoidectomy are preferable techniques for the surgical treatment of hemorrhoidal disease. These conventional approaches are tried to be modified by using different techniques or tools to achieve less blood loss during peroperative and postoperative period, short operating time, less analgesic requirement in recent studies. This hypothesis is sound base for using of thermal vessel sealing systems in hemorrhoidectomy.PurposeHereby the conventional Ferguson hemorrhoidectomy is compaired according to various criteria with LigaSure® hemorrhoidectomy in a prospective randomized clinical study.Matherials?MethodsThe patients were admitted to the Cerrahpasa Medical Faculty, Department of General Surgery, and Division of Gastrointestinal Surgery and diagnosed grade 3-4 hemorrhoidal disease. There were 40 patients who were divided 2 equal groups; Ferguson Hemorrhoidectomy (n=20); and LigaSure® hemorrhoidectomy randomly. The operating time, demographic data, per and postoperative complications, postoperative pain, analgesic requirement, starting of bowel movements, satisfaction of the patient and postoperative hospitalitation periods were evaluated. The Visual analoque score was used for the evaluation of the pain on first post operative day. SPSS 12.0 (SPSS: Statistical Package for Social Sciences) was used for assessing the data and Student?s t test was used for definig significance. p< 0.05 was considered significant.ResultsThe mean age of the patients was 37.7 in Ferguson hemorrhoidectomy group (12 man, 8 women) and 50.75 in LigaSure® hemorrhoidectomy group (10 man, 10 woman). The pain score, blood loss and operating time were significantly reduced in LigaSure® hemorrhoidectomy group. However, one patient in LigaSure® hemorrhoidectomy group complained of persistant pain which ended at postoperative day 10. Urinary retention is observed in two patients in Ferguson hemorrhoidectomy group. Postoperative bleeding which was controlled by applying adrenalin embaded compress occurred in a patient in Ferguson hemorrhoidectomy group. The patients were followed for 3 months after surgery. There were no complications for early postoperative period.ConclusionOur work could lead for the comparing of vessel sealing systems each other whose mechanichal structures are different as a reference study. The studies which are performed with more patients and long term follow up are needed for exact evaluation. Nevertheless LigaSure® hemorrhoidectomy is a safe, feasible and comfortable approach for the surgeon and the patient.