Duraseal ve fibrin yapıştırıcı bariyerlerinin normal ve iskemik kolon anastomozu iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of duraseal and fibrin adhesion barriers on healing of normal and ischemic colon anastomosis
  1. Tez No: 230248
  2. Yazar: HALİL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ULUALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
GirişSindirim sistemi cerrahisi gelişen teknolojiye paralel olarak hızla ilerlemesine rağmen özellikle acil kolorektal cerrahi halen anastomoz kaçağı gibi ciddi komplikasyonlara adaydır. Kolon anastomoz kaçaklarını engellemek için değişik cerrahi teknik, protez ve yapıştırıcı maddeler gibi ürünler denenmiş ancak ideal bir algoritim saptanamamıştır. Çalışmamızda yeni, sentetik hidrojel, DuraSeal adezyon bariyerinin iskemik ve normal kolon anastomozları üzerine etkilerini fibrin yapıştırıcı ile karşılaştırmalı olarak inceledik.AmaçDuraSeal ve Fibrin yapıştırıcı bariyerlerinin sıçanlarda yapılan normal ve iskemik kolon anastomozu iyileşmesi üzerine etkileri.Yöntem ve GereçÇalışmada, 10-12 haftalık Wister Albino türü 50 adet erkek sıçan (200-250 g) kullanıldı. Denekler 6 gruba ayrıldılar; sırasıyla normal kolon anastomozu, iskemik kolon anastomozu, normal kolon anastomozunda fibrin yapıştırıcı, normal kolon anastomozunda DuraSeal, iskemik kolon anastomozunda fibrin yapıştırıcı ve iskemik kolon anastomozunda DuraSeal uygulandı. Gruplar dördüncü günde sakrifiye edildi. Patlama basıncı ölçülerek, histopatolojik inceleme ve hidroksiprolin miktar tayini için doku örnekleri alındı.BulgularDuraSeal kullanılan gruplarda ortalama patlama basınçlarının diğer gruplara göre daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
IntroductionAs gastrointestinal surgery is improving paralel to developing technology, especially emergency colorectal surgery is stil open to serious complications like anastomotic leaks. Till now, different surgical techniques, prosthesis, adhesion materials have been tested but an ideal algoritm can not be defined. In our study, we evaluated the effects of a new hydrogel, DuraSeal adhesion barrier on normal and ischemic colon anastomosis in comparison with fibrin glue.PurposeEvaluation of the effects of DuraSeal and Fibrin adhesion barriers on the normal and ischemic colon anastomosis in rats.Material and MethodsIn our study, we used 50 male Wistar Albino rats of 10-12 weeks (200-250 g). They were divided into 6 groups; normal colon anastomosis, ischemic colon anastomosis, fibrin glue on normal colon anastomosis, DuraSeal on normal colon anastomosis, fibrin glue on ischemic colon anastomosis, DuraSeal on ischemic colon anastomosis. All groups were sacrificed at postoperative 4. day. Bursting pressure levels were measured and tissue samples were taken for histopathologic examination and determination of hydroxyprolin content.ResultsMean bursting pressure levels were found higher in DuraSeal groups than the others.