İskemi-reperfüzyon hasarına uğramış izole sıçan kalplerinde, antidepresan ilaçların noradrenalin ve serotonin reuptake özgünlüklerine göre güvenilirliklerinin saptanması
In vitro cardiac safety assessment of antidepressant drugs with different norepinefrine and serotonin reuptake specifity, in intact rat hearts and after ischemia-reperfusion
  1. Tez No: 230249
  2. Yazar: BURÇAK DENİZ DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER SÜZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, serotonin ve noradrenalin reuptake özgünlükleri farklı antidepresan ajanların izole kalp üzerine doza bağlı etkilerinin, iskemi öncesi ve sonrası yapılacak doz yanıt eğrileriyle karşılaştırılarak, literatürde tam belirlenmemiş olan kardiyak emniyet profilleri için veri elde edilmesi amaçlandı.Sıçanlar, her grupta altı hayvan olacak şekilde dokuz gruba ayrıldı. Herhangi bir ön uygulamaya tabi tutulmayan sıçanların kalpleri çıkarıldı ve Langendorff düzeneğinde perfüze edildi. Maprotilin, fluoksetin, amitriptilin ve trazodon, normoksik koşullarda veya iskemi-reperfüzyon sonrası, 1x10-7- 1x10-4.5 Mol/L konsantrasyon aralığında 5'er dakika uygulanarak kardiyak parametreler için doz yanıt eğrisi çıkarıldı.Amitriptilin, fluoksetin ve maprotilin sol ventrikül diastol sonu basıncında (normoksik deneyler için bazal değere göre sırasıyla %8.3±6.9; 26.7±10.3 ve 65.2±25.0; iskemi reperfüzyon deneyleri için bazal değere göre sırasıyla %15.1±4.7; 14.3±5.3 ve 13.6±4.1) ve +dp/dtmaks değerlerinde özellikle son iki konsantrasyonun uygulanmasından sonra, hem normoksik hem de iskemi-reperfüzyon gruplarında, düşmeye neden oldu. Trazodon uygulamasından sonra görülen düşüşler daha hafifti (sol ventrikül diastol sonu basınç değerleri sırasıyla normoksik ve iskemi reperfüzyon deneyleri için bazal değere göre sırasıyla % 94.0±5.0 ve 59.5±10.4)Sonuç olarak, tüm parametreler değerlendirildiğinde, bulgularımız, trazodonun, intakt ve iskemi-reperfüzyon hasarına uğramış kalplerde, kullanılan diğer ajanlara göre kardiak etkileri açısından daha güvenilir olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the different noradrenalin and serotonin reuptake inhibitor antidepressant drugs were used. Their dose dependent effects on isolated hearts were compared with increasing concentrations in intact hearts and following ischemia-reperfusion in order to get cardiac safety profile data.The animals were divided in to nine groups of six rats each. The hearts were perfused in Langendorff system. Amitriptyline, fluoxetine, maprotiline and trazodone were applied for five minutes in increased concentrations (1x10-7-1x10-4.5 Mol/L) in intact groups and ischemia-reperfusion groups. Haemodynamic variables and bipolar electrocardiogram were recorded continuously.Amitriptyline, fluoxetine and maprotiline depressed left ventriculer developed pressure (respectively 8.3±6.9; 26.7±10.3 and 65.2±25.0% of baseline value for normoxic experiments; 15.1±4.7; 14.3±5.3 and 13.6±4.1 % of baseline for ischemia reperfusion experiments at the higest concentration) and +dp/dtmax in a dose dependent manner, where as the depression was moderate with trazodone (left ventriculer developed pressure values; 94.0±5.0; 59.5±10.4 % of baseline respectively for normoxic and ischemia reperfusion groups), in both normoxic and ischemia-reperfusion groups.In conclusion, according to our results, trazodon seems to be a safer agent than the others used, in intact hearts and after ischemia-reperfusion injury, in terms of its cardiac effects regarding all parameters measured.