Sıçanlarda oluşturulan duodenum perforasyonlarının tamirinde sütürlü klasik cerrahi yöntemle, sütürsüz duraseal ve fibrin adezyon bariyerlerinin kullanımının karşılaştırılması
Comparıson of conventıonal surgery wıth sutureless fıbrın glue and DuraSeal adhesıon barrıer whıch were used ın the repaır of duodenum perforatıon formed ın rats
  1. Tez No: 229563
  2. Yazar: SALİHA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR YÜCEYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
GirişMinimal invaziv cerrahinin yaygınlaşmasıyla, peptik ülser perforasyonlarının laparoskopik tedavisinde sütür uygulama güçlüğü, sütürsüz onarım alternatifleri arayışına neden olmuştur.AmaçSıçanlarda deneysel olarak duodenum birinci kıtada oluşturulan perforasyon alanının kapatılmasında klasik sütürlü yöntemler ve sütürsüz fibrin yapıştırıcı ile DuraSeal adezyon bariyerinin kullanımı karşılaştırıldıYöntem-GereçWistar Albino cinsi, ağırlıkları 250-300 gr olan, 10-12 haftalık dişi sıçanlar kullanıldı. Her grupta 10 adet sıçandan oluşan dört grup oluşturuldu. Postpilorik duodenum ön duvarında 0.2 cm. lik perforasyon alanı oluşturuldu. Gruplara sırasıyla primer onarım, primer onarım +omentoplasti, fibrin yapıştırıcı ve DuraSeal adezyon bariyeri uygulandı. Tüm gruplar dördüncü günde eter anestezisi altında sakrifiye edildi. Patlama basıncı ölçülerek, histopatolojik inceleme ve hidroksiprolin miktar tayini için örnekler alındıBulgularPrimer onarım ve omentoplasti grubunda patlama basıncı değerleri fibrin yapıştırıcı ve DuraSeal grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05). Hidroksiprolin değerleri ve histopatolojik skorlar açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.SonuçSütürsüz onarım metodları, klasik cerrahi yöntemlerle kıyaslandığında üstünlük gözlenmedi. Sütürsüz metodların benzer sonuçları ve fibrin yapıştırıcının bu amaçla klinikteki uygulamaları düşünüldüğünde, DuraSeal adezyon bariyeri de kullanım avantajları ile birlikte fibrin yapıştırıcıya bu alanda alternatif oluşturabilir
Özet (Çeviri)
IntroductionAs minimally invasive surgery becomes prevalent, the difficulties of the applying laparoscopic suture in the treatment of the peptic ulcer perforation lead to seek alternative sutureless repair techniquesPurposeComparison of classical suture method in the closure of perforation site which was made experimentally on first part of duodenum, with sutureless fibrin glue and the use of DuraSeal adhesion barrierMaterial and MethodsFemale Wistar Albino rats of 10-12 weeks age weighing between 250-300g were used. They were divided into four groups of ten rats each. In all groups 0.2 cm perforation site was performed on the anterior wall of postpyloric duodenum. In the groups, primary repair, primary repair and omentoplasty, application of fibrin glue and DuraSeal adhesion barrier were performed respectively. All groups were sacrificed at post operative 4 th day under ether anesthesia. Bursting pressure levels were measured and tissue samples were taken for histopathologic examination and determination of hydroxyprolin contentResultsBursting pressure values of the primary repair and omentoplasty group were significantly higher than fibrin glue and DuraSeal group (p0.05). There were no significant differences between hydroxyprolin contents and histopathological scoresConclusionIn our study, comparing with conventional repairing methods sutureless methods that we have evaluated have no superior effects. Fibrin glue is being used by some authors for the treatment of intestinal perforations on the other hand DuraSeal could be an alternative to fibrin glue in this era with its technical advantages.