Sıçanlarda testis torsiyonu sonrası süreye bağlı olarak lh, total testosteron, serbest testosteron seviyelerindeki değişikliklerin incelenmesi
To ınvestıgate the alteratıons ın the levels of lh, total testosterone and free testosterone due to tıme after testıcular torsıon ın rats
  1. Tez No: 230254
  2. Yazar: ÖMER KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÖZKARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Sıçanlarda testis torsiyon süresine bağlı olarak Leydig hücrelerinin endokrin fonksiyonları hakkında veri elde edebilmek için, hipotalamo-hipofizer-gonadal aks hormonlarının düzeylerindeki değişiklikleri erken ve geç dönemde tespit etmeyi amaçladık.MATERYAL, METHOD: Sprague-Dawley soyu yetişkin erkek sıçanlar Cerrahpaşa Deney Hayvanları Üretim ve Bakım Laboratuarından elde edildi. Sıçanlar, her grupta 10 tane sıçan olmak üzere 4 gruba ayrıldı, 1. grup sham grubu idi. Anestezi altında bütün gruplardaki sıçanların batınları açıldı ve sol testislerine orşiektomi yapıldı. Sıçanların sağ testisleri sırasıyla 2. grupta 1 saat, 3. grupta 3 saat, 4.grupta 5 saat süreyle 7200 torsiyone edilip, daha sonra sıçanların sağ testisleri detorsiyone edildi. Birinci gruptaki sıçanların sağ testislerine herhangi bir işlem uygulanmadı. Bütün sıçanlardan torsiyon-detorsiyonun 3. ve 30. gününde kuyruk veninden 2 cc kan alınarak serum total testosteron, serbest testosteron, LH düzeyleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü.BULGULAR: Tüm gruplardaki hayvanların hormon tetkikleri değerlendirildiğinde 30. gündeki total testosteron düzeylerinde sadece 1. grup (sham) ile 4. grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu. Dördüncü grup ile diğer bütün gruplar 30.gün serbest testosteron düzeyi arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu. Dördüncü grup ile 1. ve 2. grup 30. gün LH düzeyleri arasında bulunan istatistiksel anlamlı fark, total testosteron ve serbest testosteronda bulunan farklarla uyumlu olup, 5 saatlik torsiyon sonrası testisin testosteron üretimininde bozulma olduğunu destekliyordu.SONUÇ: Beş saatlik torsiyon uygulanan sıçanlarda 30. günde bakılan total ve serbest testosteron düzeyinin diğer gruplara göre anlamlı derecede düşük çıkması, sıçanlarda 5 saatlik torsiyondan sonra Leydig hücrelerinin fonksiyonunun bozulduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: We aimed to investigate the alterations in the hypotalamo-hypofiser-gonadal hormones? levels; to find out the endocrin functions of Leydig cells due to duration of testicular torsionMATERIAL, METHOD: Sprague Dawley adult male rats were obtained from Experimental Animal Labratory of Cerrahpasa School Of Medicine. Rats were classified in 4 groups containing 10 each. Orchiectomy was performed in left testicles under anesthesia in all groups. At right testicles, torsion and later detorsion was carried out for 1 hours in 2. group, 3 hours in 3. group, and 5 hours in 4. group, respectively. In 1. group (sham), any intervention was carried out in right testicles. At the 3th and 30th day after torsion-detorsion 2 cc venous blood was obtained and levels of LH, total and free testosterone were measured with ELISA.RESULTS: Significant statistical relation was found at total testosterone levels at 30th day between sham and 4. groups. Also, significant relation was found at free testosterone levels at 30th day between 4th group and other groups. The statistical significant relation at the levels of LH at 30th day between 4th and first and second groups was in harmony with the difference at total and free testoterone and supports the deterioration at the testosterone production of testis after a duration of 5 hour testicular torsion .CONCLUSION: Total and free testosterone at 30. day in the 4.group, was torsioned 5 hours, was found significantly low according to other groups. We demonstrate, Leydig cells continue endocrin functions until 5 hours torsion at rats.