Kente uzaklığın kırsal aile yapısına etkileri
The Impact of meing distance on the structure of rural family living far from
- Tez No: 23027
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İÜ ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZ t KENTE UZAKLIĞIN KIRSAL AÎLE YAPISINA ETKİLERİ Selma ERMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taram Ekonomisi Anabilim Dalı Danasman: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK 1992, Sayfa :11i 3üri : Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Doç. Dr. Mustafa SOYSAL Doç. Dr. Mine MANGIR Bu araştırma Ankara ili, Haymana ilçesi Çekirge köyü ile Gölbaşı ilçesi Mahmatlı Bahçe köyünde yürütül müştür. Araştırmada, kente uzaklığın kırsal aile yapı sına etkilerinin incelenmesi amacıyla biri Ankara'ya uzak (Çekirge köyü) diğeri Ankara'ya yakın (M.Bahçe) iki köy seçilmiştir. Araştırma bulguları şu şekilde özetlenebilir: İncelenen aileJerde ortalama birey sa yısı Çekirge köyünde 7.7 olup, Türkiye ortalamasının (5.5) üzerindedir. Buna karşılık, Mahmatlı Bahçe köyün de ise ortalama birey sayısı 5.1'dir. Her iki köyde de genel olarak tarla tarımı yapılmaktadır. Ayrıca Çekirge köyünde aileler az da olsa hayvancı lıklada uğraşmaktadı r-r lar. Ailelerde ortalama işaücü Çekirge köyünde 4.77 E.Î.B., Mahmatlı Bahçe köyünde, 3.83 E.İ.B. dır. M.Bahçe köyünde mevcut işgücünün % 15 ' i (atıl işgücü), çocukların eği- time devam etmeleri nedeniyle kullanılamamaktadır. Çekir ge köyünde kadın ve çocuk işgücünden yoğun olarak yarar lanılmaktadır. Çekirge köyünde 3 aile, Mahmatlı Bahçe köyünde ise 7 ailenin toprağı olduğu halde sadece tarım dışı işlerde çalıştağı belirlenmiştir. Bu aileler top raklarının tamamına ortağa vermektedirler. Araştırmada aile basana düşen ortalama çocuk doğum sayısı, Çekirge köyünde 7, Mahmatlı Bahçe köyünde ise 4 olarak bulunmuş tur. Eğitim düzeylerinde oldukça farklılık görülmüştür. Çekirge köyünde toplam 44 öğrenci ilkokula devam etmek tedir. Bunun dışında bir üst okula giden veya mezun olan öörenci yoktur. Yine bu köydeki kadın deneklerin X, 60ıt\»r» oku- ma-yazma bilmedikleri saptanmıştır. M.Bahçe köyünde ise ilkokul sonrası eğitime devam edenlerin sayısı 20 olup, bunlardan 7'si üniversiteye, 8'i lise'ye, 5'i ortaokula gitmektedir. Bu öğrenciler köy dışında okudukları için ancak tatillerde köye dönmektedirler. M.Bahçe köyündeiv kadın deneklerin % 70,37'si ilkokul mezunu, % 29,63'ü ise okur-yazar olduklarını belirtmişlerdir. Deneklere,“köyünüzde yaşayanlar gelirlerine göre yüksek, orta, düşük gelirli olarak üç gruba ayrılsa siz hangi gruba girersiniz?”sorusu sorulduğunda, Çekir ge köyünde'% 68,57'si. M. Bahçe köyünde ise % 59,26'sı orta gelir grubuna gireriz, demişlerdir. Her iki köyde ailelerin büyük bir bölümünün orta gelir grubunda olduğu ve bunların sahip oldukları arazi varlığının 50-300 de kar arasında değiştiği ortaya çıkarılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal yapı, tarımsal yapı, kırsal yapı, kırsal aile, kırsal evlilik, toplumsal d^nişme, boş zaman, tutum ve defter yargıları, göç eğilimleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE IMPACT OF MEING DISTANCE ON THE STRUCTURE OF RURAL FAMILY LIVING FAR FROM Selma ERMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK 1992, Page: 122 İury : Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Assoc. Prof.Dr. Mustafa SOSSAL Assoc. Prof. Dr. Mine MAN&IE This research was being carried out in Çekirge village located in Haymana District, and M.Bahçe Village located in Gölbaşı District. In this research two settlements mentioned above as village region, in which one (Mahmatli Bahçe) is near Ankara, have been choosen for the purposes of researching and performing a good survey for which the impacts on the structure of Families who live or domicile far from or near to Urbanization settlement places as a large city. The Findings can be summarized as follows: The numbers of average individuals living at Families examined are 7.7. in Çekirge. This f-igure (7.7 is over the average of Türkiye (5.5). Contrary of these figures of Çekirge village, average individuals living in Mahmatli Bahçe village are 5.1. Most People (inhabitants) who live in both villages engage and operate with the erable Fields for agricultural lands. Laber Forces in each house ar approximately 4.77. EÎB in Çekirge village and 3.83 EÎB in Mahmatli Bahçe village. 15 percent of the existing laber Force (in ative) are not utilized and get benefit from their laber in Mahmatli Bahçe village. Owing to the children attend to study both village schools and other schools at large urban cities. The women and childreen who damicile in Çekirge village make use of their laber force densitively much more than inhabitants live in Mahmatli Bahçe villaqe. Where three families in Çekirge and seven Families in Mahmatli Bahçe Village have their own lands, it isvi determined that others work on the external of agriculture those working on the external unusual dealings, in which their all lands are taken in to partnerrhips. The number of average child per Family in Çekirge is seven, in Mahmatli Bahçe Figures of four are found in this survey it is ebserved that their education levels are difference between two villages. Naiöely- total of 44 students in Cekirqe Village study at the elementory school and other than this situation, there is no student who are attending to high education or have graduated from it. it is still being determined that 60 percent of women samples have no any literacy. Whereas numbers of tuwenty persons attend to higher education levels after elementary education, that seven inhabitant go to some various Universities eight inhabitants of it. attend to high school Fj.Ve attend to the middle school. These students come back to their villages in the summer vocations because they are studing outside of them. 70,37 Percent of women samples in Mahmatlı Bahçe village graduated From the elementary school. Also, they have mentioned that they are the 29,63 percent literated of vomen samples. when it is asked a question to the samples who are residents of both villages. That which income thresholds you have been if your revenues can be categorized in to three groups such as middle, high or scant revenue thresholds then the answer is; that 68,57 percent of inhabitants in Çekirge village and 59,26 percent of Mahmatla Bahçe Village, reply such a question that they have been in middle revenue group, It is also determined that many families in both villages are at the middle income thresholds and have their lands between 50 and 300 riecares. KEY WORDS: Social structure, agriculture structure, rural structure, rural Family, rural marital statues spare time, concepts of the talents and attitudes, the trends of migration, social transformation.