Türkiye Kalkınma Vakfı'nın Ankara ili'nde etlik piliç üreticilerine yönelik tarımsal yayım çalışmalarının incelenmesi üzerine bir araştırma
A Research on advisory services of development foundation of Turkey in broiler production in Ankara province
- Tez No: 23028
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TATLIDİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE KALKINMA VAKFI' NIN ANKARA İLİ'NDE ETLİK PİLİÇ ÜRETİCİLERİNE YÖNELİK TARIMSAL YAYIM ÇALIŞMALARININ İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ayşe GÜLSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Hasan TATLIDİL 1992, Sayfa 135 Jüri: Prof. Dr. Hasan TATLIDİL Prof. Dr. Duran TARAKLI Doç. Dr. Taner KIRAL Bu araştırma, Ankara İli'nde 50 adet etlik piliç üreticisi ile yürütülmüştür. Bunların 35'i Köy-Tür ile çalışmakta, diğer 15 ' i Köy-Tür ile çalışmamaktadır. Araştırmada 1991 yılı verileri kullanılmıştır. Araştırmada etlik piliç üreticilerinin sosyo-ekonomik nitelikleri, haberleşme davranışları ve etlik piliç üretimine ilişkin bilgi düzeyleri belirlenmiştir. Ayrıca araştırma kapsamına alınan işletmelerin ekonomik analizleri yapılmıştır. Köy-Tür'ün üreticilerine etlik piliç üretimi için gerekli olan tüm girdileri ve pazar garantisi sağladığı belirlenmiştir. Ekonomik analiz sonucunda Köy-Tür ile çalışanların dönemde ortalama net karları 6.999.150 TL iken, çalışmayanlar dönemde 7.101.400 TL zarar etmektedirler. Ayrıca Köy-Tür ile çalışanlarda kadın işgücü kullanımı %50'ye yaklaşırken, kiralık işgücü kullanımı yoktur. Köy-Tür ile çalışmayanlarda ise %26.67 oranında kiralık işgücü kullanımı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlarla tavukçuluk sektörünün Türkiye Kalkınma Vakfı örneğinde olduğu gibi entegre olması gerektiği önerilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Broiler Üretimi, NGO, Yayım Hizmetleri, Değeri en lendi rme, Entegrasyon.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON ADVISORY SERVICES OF DEVELOPMENT FOUNDATION OF TURKEY IN BROILER PRODUCTION IN ANKARA PROVINCE Ayşe GÜLSOY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Hasan TATLIDİL 1992, Page: 135 Jury: Prof. Dr. Hasan TATLIDİL Prof. Dr. Duran TARAKLI Assoc. Prof. Dr. Taner KIRAL This research has been conducted in Ankara Province among 50 broiler producers. 35 of these are working as connected with the integrated system, the others are not. The data was collected in 1991. In this research, socio-economic characteristics and communications behaviour and level of knowledge in broiler production of broiler farmers have been determined and economic analysis of broiler farms has been made. It is determined that Köy- Tür provides all inputs and a market guarantee for broiler farmers. Due to economic analysis the producers working with Köy-Tür have an average profit of TL 6.999.150 for one production period and the ones not working with Köy-Tür have an average loss of TL 7.101.400. It is also determined that the contribution of the female members of the family labour is nearly 50% and there is no hired labour use among Köy-Tür broiler farmers. The rate of hired labour use among the others is determined as 26.67%. The research findings suggested that producers in poultry sector should run their broiler farms within an integrated system like Development Foundation of Turkey. KEY WORDS: Broiler Farming, NGO, Extension Services, Evaluation, Integration.