Haymana Devlet Hastanesine başvuran hastaların sağlığa erişim durumları ve bunu etkileyen faktörler
Access to health status and effecting factors of patients who admitted to Haymana State Hospital
  1. Tez No: 481050
  2. Yazar: FİLİZ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL KASIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Bu çalışmadaki temel amacımız Haymana Devlet Hastanesi örneğinde olduğu gibi sosyoekonomik düzeyi düşük olan bir bölgede ki hastaların sağlığa erişim durumlarını ve bunu etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Erişimdeki yetersizlikler önce bireyleri sonra toplumu etkiler. Bu sebeple bireylerin sağlığa erişimlerini etkileyen faktörleri belirleyip çözüm için yol gösterici olmak amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Mart ve Nisan (2017) aylarında Haymana Devlet Hastanesi'ne başvuran hastalardan, 12000 kişilik evrenden %5 sapma, %95 güven aralığında 207 kadın, 182 erkek olmak üzere yaş ortalaması (44,88±17,21) olan toplam 389 gönüllüden oluşmaktadır. Anket formları katılımcılara yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Araştırmaya katılanların % 98,7'si son 1 sene içinde sağlık problemi yaşadığını belirtmiştir. Katılımcıların % 5,4'ü aynı gün sağlık kurumuna başvururken, % 24,7' si hiç başvurmamıştır. Kadın katılımcıların daha hızlı ve daha çok başvurduğu tespit edilirken, orta ve ileri yaş grubunda olmanın da sağlık kurumuna başvuruyu hızlandırdığı görülmüştür. Katılımcıların eğitim düzeyi arttıkça başvuru oranı ve başvuru hızının azaldığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda kent merkezinde yaşayanların kırsal bölgede yaşayanlardan daha az oranda başvurdukları görülmüştür. Katılımcıların % 53'ü başvurana kadar kendi kendilerine ilaç kullandıklarını, % 28'i hiçbir şey yapmadıklarını belirtmişlerdir. Katılımcıların sağlık kurumuna başvurmalarını en çok sağlık kuruluşu hakkındaki olumsuz düşünceleri engellemiştir ( % 48,1). Yaşadıkları yerin kuruma uzaklığı ve iklim şartlarının olumsuzluğu da diğer önemli nedenlerdendir. ( % 28,5). Araştırmamıza katılan hastaların % 98,2' si daha erken başvurmuş olmayı istediklerini belirtmişlerdir. Sağlık hizmetlerine erişimde eşitliği sağlamanın en önemli koşulu sağlık hizmetlerinin her yerde, her zaman ve herkes için eşit kalitede ve ulaşılabilir kılınmasına bağlıdır. Yerleşim yerinin kuruma uzaklığı, sağlık kurumları hakkındaki olumsuz algı ve yaş ve ko-morbidite nedeniyle ulaşım zorluğu gibi sağlık hizmetlerine erişimi olumsuz etkileyen faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Bireylerin kendi maddi olanaklarını düşünmeden sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlayacak politikalar geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Our cross-sectional descriptive study is a type of research. Our main goal in this study is to assess the health status of the patients in a region with a low socioeconomic level and the factors affecting it, as in Haymana State Hospital. Insufficiencies in accessibility affect the individual first and then society.. For this reason, it is aimed to determine the factors affecting the individual's access to health and to guide the solution. The working group of this study was composed of the patients who applied to the Haymana State Hospital in March and April (2017), the mean age (44,88 ± 17,21), with a deviation of 5% from the 12,000 universe, 207 women and 182 men in the 95% confidence interval It consists of 389 volunteers. Survey forms were applied face to face with the participant 98.7% of the participants stated that they had a health problem in the last 1 year. While 5,4% of the participants applied to the health institution on the same day, 24,7% never applied. While it was found that female participants applied faster and more frequently, it was seen that being in the middle and advanced age group accelerated the application to the health institution. As the education level of the participants increased, the application rate and the application rate decreased. At the same time, it was seen that those living in the city center applied less frequently than those living in rural areas. 53% of the participants stated that they used drugs on their own until the applicant, 28% stated that they did nothing. Participants' appeal to the health institution prevented most negative thoughts about the health care organization (48.1%). The distance from where they live and the negativity of climatic conditions are other important reasons (28.5%). 98.2% of the patients who participated in my research stated that they wanted to apply earlier. Ensuring equality in access to health care depends on ensuring that the most important health care services are equally available and accessible for everybody, in everywhere and at anytime. Factors that adversely affect access to health services such as settlement distance, negative perception about health care facilities and transportation difficulties due to age and co-morbidity should be removed. Policies should be developed to enable individuals to benefit from health services without considering their own financial means.