Erzurum'da yaşayan 6 ? 15 yaş grubu okul çocuklarında obezite prevalansı ve risk faktörleri
Obesity prevalence and risk factors of school children aged 6-15 years in erzurum
  1. Tez No: 230292
  2. Yazar: AHMET TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ORBAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Obezite vücutta aşırı yağ depolanması ile ortaya çıkan fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen enerji metabolizması bozukluğudur. Çocukluk çağı obezitesi özellikle gelişmiş ülkelerde olmakla birlikte bütün dünyada artan bir prevalansa sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi `'global bir epidemi'' olarak nitelemiş ve bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulamıştır. Bu çalışma yaklaşık 450.000 nüfuslu Erzurum ilinde 6-15 yaş grubu çocuklarda obezite prevalansını saptamak ve obezite için risk faktörlerini belirlemek amacıyla yapıldı. Obezite ve fazla tartılı olma durumunu saptamak için TJ Cole ve arkadaşlarının geliştirdiği uluslararası referans değerleri kullanıldı. Bu yaş grubunda obezite prevalansı %4.3 ve fazla tartılı olma sıklığı ise %13.7 olarak buldundu. Kızlarda fazla tartılı olma prevalansı %14, obezite prevalansı %3.9 iken erkeklerde ise fazla tartılı olma %13.4 oranında ve obezite prevalansı da %4.8 idi. Obezite için en önemli risk faktörleri olarak; yüksek sosyoekonomik seviye, anne ve/veya babanın obez olması, çocuğun doğum ağırlığının yüksek olması, fizik aktivitenin az olması ve beslenme düzensizliği olarak tespit edildi. Sonuç olarak obezite prevalansı Erzurum İli'nde de 15 yıl öncesine göre önemli oranda artmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as by the accumulation of an excessive amount of fat in adipose tissue. It also causes physical and pyscholocigal problems. Especially in many developed countries the problem of childhood obesity has gradually increased prevalence in all around the world. WHO qualified obesity as ?a global epidemia? and also highlighted it as public health problem. This study was aimed to determine the prevalence of obesity and the risk factors for obesity in children aged 6-15 years in Erzurum; of which the population is about 450.000. We used international definitions developed by TJ. Cole at all for obesity and overweight. In this study it was found that the prevalences of obesity and overweight were 4.3 % and 13.7 % in all children, respectively. The prevalence of overweight was 14 % and that of obesity was 3.9 % in girls , for boys the prevalence of overweight was 13.4 % and the prevalence of obesity was 4.8%.The most important risk factors for obesity were confirmed ; which includes socio-economic level, obesity of parents, high birth weight, reduction of physical activity and nutrition instability. Childhood obesity has been increasing for the last 15 years in Erzurum City.