Erzurum il merkezi okul çağı çocuklarda obezite prevalansı ve beslenme alışkanlıkları ile ilşkisi
Obesity prevalence and investigating eating habits of the factors that lead the obesity of school children in Erzurum
- Tez No: 388406
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAHİT KARAKELLEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Erzurumda Yaşayan Okul Çağı Çocuklarda Obezite Prevalansı ve Beslenme Alışkanlıkla ile İlişkisinin Araştırılması. Atatürk Üniversitesi. Tıp Fakültesi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD.Erzurum 2014. Obezite vücutta aşırı yağ depolanmasıyla ortaya çıkan fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabilen enerji metabolizma bozukluğudur.Çocukluk çağı obezitesi özellikle gelişmiş ülkelerde olmakla birlikte bütün dünyada artan bir prevalansa sahiptir.Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi 'global bir epidemi' olarak tanımlamış ve bir halk sağlığı problemi olduğunu vurgulamıştır.Bu çalışma yaklaşık 760.000 nüfuslu Erzurum ilinde 6-16 yaş grubu çocuklarda obezite prevalasını saptamak ve obeziteye yol açan risk faktörlerinden beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yapıldı.Obezite ve fazla tartılı olma durumunu saptamak için TJ Cole ve arkadaşlarının geliştirdiği uluslararası referans değerleri kullanıldı.Bu yaş grubunda fazla tartılı olma prevalansı %9.3, obezite prevalansı % 2.5 olarak bulundu.Kızlarda fazla tartılı olma prevalansı % 10.1,obezite prevalansı % 2.4 iken erkeklerde fazla tartılı olma prevalansı % 8.5,obezite prevalansı % 2.6 idi. Obezite için en önemli risk faktörleri olarak; yüksek sosyoekonomik seviye, anne ve/veya babanın obez olması,kardeşte obezite varlığı,kahvaltı öğününü atlama,fast-food tüketimi,düzenli ana öğün ve ara öğün yapmama olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Obesity prevalence and investigating eating habits of the risk factors that lead to obesity of school children in Erzurum.Atatürk University Fakulty of Medicine.Department of Pediatrics Erzurum 2014. Obesity is defined as by the accumulation of an excessive amounth of fat in adipose tissue.it also causes phsical and physical problems.Especially in many developed countries the problem of childhood obesity has gradually increased forprevalence in all around the world WHO qualified obesity as'a global epidemia' and also highlighted it as public health problem.This study was aimed to determine the prevalence of obesity and the risk faktors for obesity in children aged 6-16 years in Erzurum of which the population is about 760.000.We used international definitions developed by TJ.Cole at all for overweight and obesity were 9,3% and 2,5% in all children,respectively. The prevalence of overweight was 10,1% and that of obesity was 2.4% in girls,for boys the prevalance of overweight was 8.5% and the prevalance of obesity was 2.6%. The most important risk factors for obesity were confirmed: which includes socio-economic leve l,obesity of parents,the presence of obesity sister or brothers,skipping breakfast,fast-food consumption,making irregüler main meals and snacks.