Erzurum, Kars ve Ardahan illerindeki süt ve süt üreticilerinde Q Humması seroprevalansı
The seroprevalence of Q fever disease among the people occupying with milk and dairy production in Erzurum, Kars and Ardahan provinces.
  1. Tez No: 230295
  2. Yazar: MEHTAP HÜLYA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma Erzurum, Kars ve Ardahan illerinde süt ve süt üretimi ile uğraşan kişilerde Q humması seroprevalansını belirlemek amacı ile yapıldı. 18 yaşından büyük toplam 153 kişiden toplanan serum örneklerinde C. burnetii'ye karşı oluşan IgM ve IgG antikorları indirek floresan antikor yöntemi ile araştırıldı. Deneylerde Focus Diagnostics Firmasından sağlanan, Q Fever IFA IgG ve IgM test kitleri kullanıldı. İncelenen 153 serumun 110'unda (%71,9) IgG, 24'ünde (%15.7) IgM antikorları saptandı, 19 örnekte de (%12.4) sonuç negatif bulundu. Total seropozitiflik oranı Erzurum'dan toplanan örneklerde %87.8, Kars'tan toplanan örneklerde %92, Ardahan'dan toplanan örneklerde de %76.2 idi. C. burnetii IgG pozitifliği erkeklerde %80.4, kadınlarda %57.1; C. burnetii IgM pozitifliği erkeklerde %8.2, kadınlarda %28.6; total seropozitiflik ise erkeklerde %88.7, kadınlarda %85.7 idi. C. burnetii IgG ve IgM pozitifliği yönünden erkekler ve kadınlar arasında gözlenen fark istatistiksel açıdan önemli iken total seropozitiflik yönünden önemsiz bulundu. Total seropozitiflik oranı 18-29 yaş grubunda %85.3, 30-49 yaş grubunda %86.9, 50-69 yaş grubunda %88.7, 70 yaş üstündekilerde %100 idi. C. burnetii IgG pozitifliği ise belirtilen yaş gruplarında sıra ile %61.8, %76.8, %70.5 ve %83.3 şeklinde elde edildi. İstatistiksel değerlendirmede yaş grupları ile seropozitiflik arasında bir ilişki saptanmadıSonuç olarak Erzurum Kars Ardahan bölgesinde elde edilen C. burnetii pozitiflik oranları ülkemizin diğer bölgelerinde ve yurt dışında yapılan çalışma sonuçlarına göre oldukça yüksek bulunmuştur. Bu nedenle hayvancılıkla uğraşanların ve halkın bu hastalık hakkında bilgilendirilmesi; ayrıca nedeni bilinmeyen ateş diye tanımlanan olguların bundan böyle Q humması yönünden de incelenmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was done in order to determine the prevalence of Q fever disease among the people occupying with milk and dairy production in Erzurum, Kars and Ardahan provinces. IgG and IgM antibodies against C. burnetii were investigated by Indirect Florescent Antibody (IFA) test in the sera samples obtained from 153 persons over 18 years of age. In the assays Q Fever IFA IgG and IgM kits (Focus Dagnostic Corp.) were used.In 110 (71.9%) and 24 (15.7%) of the 153 sera tested, IgG and IgM antibodies were detected respectively, while it was negative in 19 (12.4%). Total seropositivity rates (IgG and IgM antibodies together) were as 87.8%, 92% and 76.2% in the samples of Erzurum, Kars and Ardahan respectively.C. burnetii IgG was found in 80.4% of males and 57.1% of females, C. burnetii IgM was found in 8.2% of males and 28.6% of females. As for the total seropositivity rates, it was 88.7% in males and 85.7% in females. The differences between IgG and IgM positivities by gender were statistically significant, whereas it was not for the total seropositivity.Total seropositivity rates by age groups were as follows: In the 18-29 age group 85.3%, in 30-49 age group 86.9%, in 50-69 age group 88.7%, in the ages over 70, 100%. As for the C. burnetii IgG positivity rates were 61.8%, 76.8%, 70.5% and 83.3% in the age groups mentioned above respectively. There were no correlation between the IgG positivity and age groups.In conclusion, seroprevalence of Q fever in Erzurum, Kars and Ardahan provinces were quite higher than that of in other parts of Turkey, and in other countries. In this case it is important to develop the education of public and farmers about the disease, also the cases which are defined as fever of unknown origin would be necessary hereafter to eveluate with respect to the Q fever.