Sodyum nitroprussiatın ratlarda indometazinle oluşturulan mide ülserine etkisi
The effect of sodium nitroprussiat on stomach ulcer induced by indomethacin in rats
- Tez No: 230303
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YALÇIN POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
NSAİİ'ler mide ve duodenum mukozası hasarı oluşturur ve buna bağlı olarak eroziv gastrit ve peptik ülser gelişilebilir. Son zamanlarda NSAİİ'lerin indüklediği mukoza hasarının önlenmesi için çeşitli mukoza koruyucular denenmiştir. Biz bu çalışmamızda bir NO vericisi olan ve daha önce mukoza koruyucu özelliği araştırılmamış olan Sodyum nitroprussit'ı deneysel ülser modelinde kullandık ve bu konuda etkinliği kanıtlanmış omeprazolle karşılaştırdıkÇalışmamızda 18 adet Spraque-Dawley türü dişi rat her biri 6 hayvandan oluşan 3 gruba (Omeprazol grubu, sodyum nitroprussit grubu ve kontrol grubu) ayrıldı. Gruplara sırasıyla 10 mg/kg Omeprazol, 0,4mg/kg sodyum nitroprussit intraperitoneal olarak uygulandı. İlaçlar uygulandıktan 5 dakika sonra bütün deney gruplarına İndometazin 25 mg/kg tek doz sonda ile ağızdan verildi. Altı saat sonra yüksek doz genel anestezik (tiopental sodyum 50 mg/kg) verilerek öldürülen hayvanların mideleri çıkarılarak incelendi. Kontrol grubunda mide ülseri alanının ortalaması 17,5±0,99 mm² ve ülser sayısı ortalaması 15 iken, Sodyum nitroprussit grubunda mide ülseri alanlarının ortalaması 9,83±1,95 mm² ve ülser sayısı ortalaması 8 ve omeprazol grubunda mide ülser alan ortalaması 7,66±2,18 mm² ve ülser sayısı ortalaması 7 olarak bulundu. Omeprazol grubu ve Sodyum nitroprussit grubu ülser alanı ve ülser sayıları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark yoktur (P>0,05 her ikisi için).
Özet (Çeviri)
NSAIDs damage the mucosa of stomach and duodenum and erosive gastric or peptic ulcers can be developed in connection with NSAIDs. Recently, several mucosa protectives have been tried in order to protection of mucosal damage induced by NSAIDs. We used in this study Sodium Nitroprusside, that?s muco-protective effect has not been investigated yet, in an experimental ulcer model and compared the results with omeprazole that?s effects is already knownEighteen female Spraque-Dawley were used in this study and they were divided in three groups (Omeprazole group, Sodium Nitroprusside group and control group.) each group consisting of 6 rats. The groups received 10 mg/kg omeprazole and 0,4 mg/kg sodium nitroprusside intraperitoneally. All rats received Indometazine 25 mg/kg, single dose orally, 5 minutes after administration of omeprazole and sodium nitroprusside. Rats were sacrificed with high dose anesthesia (thiopental sodium 50 mg/kg) 6 hours after Indometazine administration and the stomachs were excised and investigated. Although the stomach ulcer area mean and average of number of ulcers were found 17,5±0,99 mm² and 15 in control group; in Sodium nitroprussit group, the stomach ulcer area mean and number of ulcers average were discovered 9,83±1,95 mm² and 8 also 7,66±2,18 mm² and 7 in omeprazole group. There were similar results in omeprazole and sodium nitroprusside groups, in terms of ulcer area, ulcer number and pathological features (P>0,05 for both).