Künt göğüs travmalı hastalarda kardiyak hasarın araştırılması
Evaluation of cardiac injury among blunt thoracic trauma patients
  1. Tez No: 230305
  2. Yazar: AYHAN AKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Künt göğüs travmalı (KGT) hastalarda kardiyak kontüzyon insidansı geniş bir yelpazeye sahiptir (%3-56). Amacımız, acil servise travma nedeniyle başvuran hastalarda KGT'ye bağlı miyokard hasarının insidansının ve tanısal testlerin sonuçlarının incelenmesidir.Çalışma Aralık 2006-Aralık 2007 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı bünyesinde prospektif olarak planlanmıştır. Hastaların kreatin fosfokinaz (CK), kreatin fosfokinaz-miyokardiyal band (CK-MB), troponin I ve elektrokardiyografileri başvuru esnasında ve 24 saat sonra alındı. İstatistiksel değerlendirme SPSS 15.0 paket bilgisayar programı kullanılarak yapıldı. Hastaların geliş ve 24 saat kalp hızları eşleştirilmiş t testiyle; kardiyak belirteçleri ile elektrokardiyografi parametreleri ise tutarlılık ve kappa uyumluluk testiyle değerlendirildi.Çalışmaya %82'si erkek KGT'li toplam 88 hasta alındı. Yaş ortalamaları 51.6±17.6 yıldı. Başvuru sırasındaki ortalama kan basınçları 72.1±12.0 mmHg olup, %6'nın Glaskow Koma Skoru 13 ve altındaydı. Hastaların %98'inde göğüs ağrısı, %86'sında nefes darlığı ve %28'inde çarpıntı şikayetleri mevcuttu. KGT'ye en sık trafik kazaları (%71) yol açmaktaydı. En sık görülen patolojiler kot fraktürleri (%88) ve pnömotorakstı (%40). Toraks dışında en sık yaralanma bölgeleri kafa (%8) ve batındı (%6). Hastalarımızın en az %17'sinde miyokardiyal hasar düşünüldü. Başvuru esnasında ve 24. Saatte hastaların kardiyak enzim yükseklikleri sırasıyla şöyleydi: troponin I (%14-%13, CK-MB (%94-%89), CK-MB/total CK oranı (%51-%17).
Özet (Çeviri)
The incidence of cardiac contusion in blunt thoracic trauma (BTT) has a wide range (3-56%). The aim of this study was to investigate the incidence and diagnostic test results of myocardial injury among patients with thoracal trauma.The study was designed prospectively between December 2006 and December 2007 in the Emergency Department of Ataturk University Medical Faculty. The patients initial and 24th hour creatine phosphokinase (CK), creatine phosphokinase?myocardial band fraction (CK-MB), myoglobin, troponin I values and electrocardiograms were recorded. SPSS 15.0 packet program was used for statistical evaluation. Mean heart rates at the admission and 24th hour were evaluated via paired sample t test; and the cardiac biomarker levels and electrocardiogram parameters were evaluated by means of consistency and kappa adaptability tests.The study included 88 patients with BTT; 82% of whom were males. Patients? mean age was 51.6±17.6 years, initial mean arterial pressure was 72.1±12.0 mmHg and 6% of the patients? Glasgow Coma Scales were under 13. Patients mostly complained of angina pectoris (98%), respiratory distress (86%) and palpitation (28%). Main reason of BTT was traffic accident (71%). BBT mostly caused rib fractures (88%) and pneumothorax (40%). Extrathoracal injuries mostly occurred on the head (8%) and abdomen (6%). Myocardial injury was observed at least in 17% of the patients. On initial and 24th hour evaluations, the cardiac biomarkers? elevations in per cent were as follows: troponin I (14% vs 10%), CK-MB (94% vs 89%), CK-MB/total CK ratio (51% vs 17%).