Multiple abortuslu kadınlarda tromborisk paneli ile CVD panelinin karşılaştırılması
Comparison of Thromborisk and CVD panels in women with multiple abortus
  1. Tez No: 230317
  2. Yazar: UĞUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SILAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Trombofili, tekrarlayan gebelik kaybı etiyolojisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu güne kadar yapılan çalışmalar, Factor V Leiden, Protrombin ve Metilen Tetra Hidrafolat Redüktaz ın tekrarlayan gebelik kayıplarında oynadığı rolü ortaya koymuştur.Bu çalışmamız, tekrarlayan gebelik kaybı etiyolojisinde, bu üç mutasyonun dışında trombofiliye sebep olan farklı mutasyon veya polimorfizmlerin de etkisi olabilir mi sorusundan hareketle planlandı. Bu çalışma ayrıca tekrarlayan gebelik kaybı olan kadınlarda farklı trombofili etkenlerinin görülme sıklığını ortaya koyması açısından da önemliydi.Çalışmamzda hasta grubu olarak 3 veya daha fazla gebelik kaybı olan, sitogenetik incelemelerinde herhangi bir sitogenetik değişikliğe rastlanmamış hastalar seçildi. Kontrol grubu olarak ise en az 3 tane sağlıklı doğumu olan ve hiç düşük hikayesi olmamış kadınlar seçildi.Hasta ve kontrol grubuna Vienne Lab'a ait CVD paneli, DNA izolasyonu sonrası Multiplex PCR ve daha sonra PCR ürününe Western blot tekniğine dayalı hibridizasyon yöntemi uygulandı. Böylelikle Faktör V G1691A (Leiden), Faktör V H1299R, Protrombin G20210A, Faktör XIII V34L, ß-Fibrinojen -455G>A, Metilen Tetra Hidrofolat Redüktaz C677T, Metilen Tetra Hidrafolat Redüktaz A1298C, Apo B R3500Q mutasyonları ile PAI-1 (4G/5G), HPA-1 (a/b), ACE (I/D), Apo E (E2, E3, E4) genotipi açısından normal ve mutant alleller inceledi.Eylül 2006-Haziran 2007 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine baş vuran tekrarlayan gebelik kaybı hikayesi olan 52 hastada ve kontrol grubuna ait 52 kadında yapılan bu testte şu sonuçlar elde edildi.İstatistiksel değerlendirme SPSS 12.0 paket programı ile yapıldı. İki örneklemedeki yaş değişkeni T-Testi ile değerlendirildi. Elde edilen değerler aritmetik ortalama (X) ve standart sapma (SD) olarak ifade edilmiştir. Her iki grup arasında ilişki bulunup bulunmadığı Ki-kare bağımsızlık testiyle ortaya koyuldu. Beklenen frekansların 5'den küçük olduğu durumlarda Fisher Kesin Ki-Kare testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Thrombophilia plays an important role in multiple abortus ethiology. The studies showed that Factor V Leiden, Prothrombin and Methylen Tethra Hydrofolate Reductase are linked with abortusOur this study planned to show if any other thrombophilia mutation or polymorphism takes role in multiple abortus ethiology. This study is also to see the rate of these thrombophilia factors in multiple abortusWe have taken the women whom have 3 or more abortus to this study and whose cytogenetics analysis is normal. The control group was chosen from women whom has 3 healthy children and has not abortus storyWe have used Vienna Lab. CVD Strip Assay to analys the mutations and polymorphisms. After DNA isolation and multiplex PCR we hybridised the product with strips by technic of western blot. By this way we analysed normal and mutant alleles for Factor V G1691A (Leiden), Factor V H1299R, Prothrombin G20210A, Factor XIII V34L, ß-Fibrinogen -455G>A, Methylen Tethra Hydrofolate Reductase C677T, Methylen Tethra Hydrofolate Reductase A1298C, Apo B R3500Q mutations and PAI-1 (4G/5G), HPA-1 (a/b), ACE (I/D), Apo E (E2, E3, E4) genotypsWe analysed 52 women as patient group, who apply to Düzce Universty Medical Faculty Hospital obstetric and gynocology polyclinic, have multple abortus story and 52 women as control group between september 2006 and june 2007The statistics of the study is counted by SPSS 12.0 packet programme. The age variable of control and patient group is analysed by T-Test. The results observed by Chi-square test and we have found linkage to Factor V G1691A (Leiden), Methylen Tethra Hydrofolate Reductase C677T, Methylen Tethra Hydrofolate Reductase A1298C, ACE (I/D) between multiple abortus.