Yüksek riskli gebeliği olan kadınlarda emosyonel sorunlar ve etkileyen faktörler
Emotional problems and affecting factors in women with HİGH risk pregnancy
  1. Tez No: 808447
  2. Yazar: TUĞÇE DÖNDÜ SAVAŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, yüksek riskli gebelik tanısı almış gebelerin yaşadıkları emosyonel sorunları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemi 18-35 yaşları arasında, Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim Araştırma Hastanesi' nin Perinatoloji servisi ve polikliniğine 08.06.2022-29.01.2023 tarihleri arasında başvuran yüksek riskli gebelik tanısı almış ve daha önce herhangi bir psikolojik destek almamış 135 gebe tarafından oluşmuştur. Etik Kurul İzni, Kurum İzni ve kullanılacak olan ölçeklerin izinlerinin alınmasının ardından veri toplamaya başlanmıştır. Veri toplama aracı olarak, 'Gebe Değerlendirme Anketi (GDA)' 'Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)' 'Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ)' 'Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ) kullanılmıştır. Veri analizi yapılırken Independent Sample T Testi, One Vay ANOVA Testi, ve Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin %17,8'i hipertansif hastalıklar, % 8,1'i pyelonefrit, %5,2'si şiddetli hiperemezis gravidarum, %11,9'u preterm eylem, %3,0'ü kilo alımında anormallikler, %1,5'i postterm gebelik, %3,7'si intrauterin gelişim geriliği, %2,2'si çoğul gebelik, % 8,1'i polihidroamniyoz ve oligohidroamniyos, % 3,7'si akut cerrahi problemler, %4,4'ü RH uyuşmazlığı, %5,9'u prezentasyon anomalileri, %9,6'sı DM, %1,5'i uygun olmayan fundus yüksekliği, %13,3'i antenatal kanama tanılarını almıştır. Yapılan istatistik sonuçlarına göre ölçeklerin ortama ve standart sapma değerleri BDÖ (16,78±8,45), BAÖ (19,25±10,82) ve, GSDÖ (63,06±17,48) şeklinde elde edilmiştir. Anksiyete, depresyon ve gebelik stresine etki eden faktörler incelendiğinde gebelerin obstetrik özelliklere göre parite arttıkça gebelik stresinde azalma olduğu, abortus arttıkça depresyon ve anksiyetede artış olduğu, kürtaj sayısı arttıkça gebelik stresinde azalma olduğu, görülmüştür. Gebelik takiplerine düzenli gitmeyen gebelerde ise depresyon ve anksiyete düzeyleri daha yüksek bulunmuştur(p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the emotional problems experienced by pregnant women diagnosed with high-risk pregnancy and the affecting factors. The research sample consisted of 135 pregnant women aged 18-35 who applied to the Perinatology service and polyclinic of Hitit University Erol Olcok Training and Research Hospital between 08.06.2022 and 29.01.2023, diagnosed with high-risk pregnancy and did not receive any psychological support before. After obtaining the permissions of the Ethics Committee, Institutional Permission and the scales to be used, data collection began. As a data collection tool, 'Pregnant Assessment Questionnaire (GDA)' 'Beck Depression Scale (BDS)' 'Beck Anxiety Scale (BAI)' 'Pregnancy Stress Assessment Scale (GSS) was used. Independent Sample T Test, One Vay ANOVA Test, and Pearson Correlation Test were used for data analysis. Of the pregnant women participating in the study, 17.8% had hypertensive diseases, 8.1% pyelonephritis, 5.2% severe hyperemesis gravidarum, 11.9% preterm labor, 3.0% abnormalities in weight gain, 1.5 postterm pregnancy, 3.7% intrauterine growth retardation, 2.2% multiple pregnancy, 8.1% polyhydramnios and oligohydramnios, 3.7% acute surgical problems, 4%, 4 were diagnosed with RH incompatibility, 5.9% with presentation anomalies, 9.6% with DM, 1.5% with inappropriate fundus height, and 13.3% with antenatal bleeding. According to the statistical results, the mean and standard deviation values of the scales were obtained as BDI (16.78±8.45), BAI (19.25±10.82), and GSSS (63.06±17.48). When the factors affecting anxiety, depression and pregnancy stress were examined, it was seen that as the parity of pregnant women increased, there was a decrease in pregnancy stress, as abortion increased, there was an increase in depression and anxiety, and as the number of abortions increased, there was a decrease in pregnancy stress. Depression and anxiety levels were found to be higher in pregnant women who did not go to pregnancy follow-ups regularly (p0.05).