Ratlarda sodyum taurokolat ile oluşturulan akut nekrotizan pankreatitte etanercept' in erken ve geç etkileri
Effects of etanercept on sodium taurocholate induced acute pancreatitis in rats
- Tez No: 230344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada. ratlarda deneysel olarak oluşturulan pankreatitte Etanercept'in 24 saat ve 5 gün sonraki etkileri incelendi. Bu amaçla ratlar 4 gruba bölündü. Bütün gruplarda akut pankreatit pankreatik kanala % 3 sodyum taurokolat enjeksiyonu ile oluşturuldu. Tedavi gruplarına 50 mg/kg dozda Etanercept intraperitoneal olarak pankreatitis oluşumundan hemen sonra eşzamanlı olarak uygulandı.Çalışma sonucunda grup I ve grup II'deki hayvanlar AP oluşturulduktan 24 saat sonra, grup III ve grup IV'teki ratlar 5 gün sonra sakrifiye edildi. Grup I ve II' deki ratların serum amilaz ve lipaz düzeylerinde önemli ölçüde yükselme tespit edildi. Grup III'teki hayvanların serum lipaz ve amilaz değerleri grup IV'teki hayvanlara göre daha yüksek bulundu; ancak 5. günde sakrifiye edilen bu hayvanlarda serum lipaz ve amilaz değerleri genellikle normal sınırlar içindeydi. Pankreatik dokudaki malondialdehid (MDA) ve miyeloperoksidaz (MPO) düzeyleri tedavi edilmeyen gruplarda edilenlere göre yüksek bulundu; en yüksek değerler 24 saat sonra sakrifiye edilen ratlarda saptandı. Histopatolojik incelemelerde kontrol gruplarında tedavi gruplarına göre daha şiddetli lezyonlar gözlendi. Tedavi edilen ve edilmeyen gruplar arasında histopatolojik skorlama, serum amilaz ve lipaz değerleri ile pankreatik doku MPO ve MDA değerleri arasında istatistik açıdan önemli farklar bulundu. Etanercept'in serum lipaz ve amilaz değerlerinde özellikle erken devrede önemli ölçüde düşme ve AP'de doku yıkımının önlenmesinde etkili olduğu saptandı. Bu bulgular Etanercept'in sodyum taurokolat ile oluşturulan akut pankreatitin iyileştirilmesinde etkili olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the effects of Etanercept on experimentally induced pancreatitis after 24 hours and 5 days in rats. For this aim rats were divided into four groups. In all groups acute pancreatitis was induced with the injection of 3% Na taurocholate into the pancreatic canal. Etanercept was simultaneously administered at 50 mg/kg intraperitoneally for study groups. While rats in the groups 1 and 2 were sacrificed 24 hours later. rats in groups 3 and 4 euthanatized 5 days later. Amylase and lipase levels were examined in serum samples and values were significantly higher in the groups rats that killed 24 hours later. Levels were higher in sham group compared the study group. Amylase and lipase levels were also high in sham group 2 than study group 2 but generally levels were in normal values in rats that sacrificed 5 days later. Malondialdehyde (MDA) and myeloperoxidase (MPO) levels in pancreatic tissues were high in control groups than study groups but these levels were very high in 24 later the pancreatitis induced. At the histopathological examination, severe reactions were observed in control groups compared to study groups. Statistically significant difference was detected in terms of total and each histopathological scores, amylase, lipase levels in serum, MPO and MDA levels in panreatic tissue in the treatment group versus untreated group. Etanercept has been shown to markedly reduce serum amylase and lipase levels in the early phase of AP and it was found very effective in the prevention of tissue injury. These results showed that Etanercept has ameliorating effect on sodium taurocholate induced acute necrotic pancreatitis.