Gut artritli ve romatoid artritli hastalarla asemptomatik hiperürisemili bireylerde subklinik aterosklerozun karotis dopplerle ve yüksek duyarlıklı c-reaktif protein düzeyleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of subclinical atherosclerosis with doppler ultrasonography of the carotid artery and high sensitive C-reactive protein (HS-CRP) in patients with gouty arthritis, romatoid arthritis and asymptomatic patients with hyperuricemia
- Tez No: 230352
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda, hiperürisemi zemininde gelişen ve kronik inflamasyonla seyreden gut artritli olgularda subklinik ateroskleroz gelişiminin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı Polikliniğinde gut tanısı ile takip edilen 48 hasta ve romatoid artrit tanısı ile takip edilen 40 hasta ile Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran asemptomatik hiperürisemisi saptanan 29 hasta çalışmaya dahil edildi. Bilinen aterosklerotik komplikasyonu olanlar çalışmaya alınmadı. Radyoloji Ana Bilim Dalı'nda tüm olguların boyun karotis doppler ultrasonografisi ile intima media kalınlıkları ölçüldü. Nefelometrik yöntem ile hassas CRP düzeyleri çalışıldı.Gutlu olgularda asemptomatik hiperürisemililere göre intima media kalınlığı ve plak oluşumu anlamlı olarak daha fazla bulundu (sırasıyla p=0,025, p=0,02). Gutlu olgularda plak varlığı erkek cinsiyette anlamlı daha fazla bulundu (p=0,021). Ayrıca gutlu olgularda plak saptananlarda yaş ortalaması anlamlı fazla bulundu (p=0,002).Gutlu ve asemptomatik hiperürisemili olgularda romatoid artritli olgulara göre metabolik sendrom varlığı anlamlı yüksek bulundu ( tüm p'ler 0,001).
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the development of subclinical atherosclerosis in patients with hyperurisemia and chronic inflammation resulting with gouty arthritis.48 patients with gouty arthritis and 40 patients with rheumatoid arthritis diagnosed and followed up as outpatient in Trakya University Faculty of Medicine, Rheumatology Department and 29 patients with asymptomatic hyperuricemia referred from the Internal Medicine outpatient clinic were included in this study.Patients with declared atherosclerosis were excluded from the study. The intima media thicknesses of the carotid arteries of each patient were measured with Doppler ultrasonography in the Radiology Department of Trakya University Faculty of Medicine. Sensitive CRP levels were evaluated with the nephelometry method.The intima media thickness values and plaque development frequency were found to be significantly higher in the patients with gout, compared to the patients with asymptomatic hyperuricemia (p=0.025, p=0.02 respectively). The plaque formation in the patients with gout was found to be significantly higher in the male gender (p=0,021). Besides, the mean age in the patients with gout and plaque formation was significantly higher (p=0,002).The frequency of the metabolic syndrome development was found to be significantly higher in the patients with gout and asymptomatic hyperuricemia than the patients with Rheumatoid arthritis (all p?s 0,001).