İnce barsak obstrüksiyonlarının değerlendirilmesinde bilgisayarlı tomografinin rolü
The role of computed tomography in the evaluation of small bowel obstruction
- Tez No: 230356
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma prospektif olarak planlanmış olup kliniği ve ayakta direkt batın grafisi bulguları ile ince barsak obstrüksiyonu düşünülerek bilgisayarlı tomografi çekilen hastaları kapsamaktadır. Bilgisayarlı tomografinin rolü ince barsak obstrüksiyonunun tanısı yanında obstrüksiyon seviyesinin tespiti, altta yatan nedenlerin ortaya konması ve varsa komplikasyonlarının saptanmasıdır.Çalışma kapsamına 21 kadın (%44,7), 26 erkek (%55,3) toplam 47 hasta dâhil edilmiş olup, olguların yaş ortalaması 60,91 (SS±18,15), yaş ortanca değeri 62'dir. Olgular, General Electric Hi Speed NX/i sys 8.10 dual dedektörlü spiral bilgisayarlı tomografi cihazı ile intravenöz kontrast verilerek incelendi. Bilgisayarlı tomografi değerlendirmelerinde ince barsak obstrüksiyonu tanısında dikkate aldığımız parametreler: mezenterik yağlı doku heterojenitesi, ince barsak feçes işareti, geçiş zonu izlenmesi, ince barsakta intramural hava ve batında asittir.Çalışmamızda bilgisayarlı tomografide geçiş zonu, mezenterik yağlı doku heterojenitesi ve intramural hava görülmesinin ince barsak obstrüksiyonu tanısında anlamlı olduğu saptanmıştır. Bilgisayarlı tomografi görüntülerinde geçiş zonu izlenmesinin ince barsak obstrüksiyonu tanısındaki duyarlılığı %97,4, özgüllüğü %44,4'tür. Mezenterik yağlı doku heterojenitesinin bilgisayarlı tomgrafi kesitlerinde görülmesinin obstrüksiyon tanısındaki duyarlılığı %89,5, özgüllüğü %66,7'dir. İntramural hava imajları bulgusunun bilgisayarlı tomografi görüntülerinde izlenmesinin ince barsak obstrüksiyonu tanısındaki duyarlılığı %81,6, özgüllüğü %66,7'dir.Yaptığımız değerlendirmede bilgisayarlı tomografi kesitlerinde ince barsak feçes işareti ve asit varlığının ince barsak obstrüksiyonu tanısında tek başlarına istatistiksel değeri yoktur. Ancak incelediğimiz bilgisayarlı tomografi parametrelerinden en az iki veya daha fazlasının birlikte olmasını ince barsak obstrüksiyonu tanısında istatistiksel anlamlı olarak saptadık. Bilgisayarlı tomografi parametrelerinin birlikte olması durumunda duyarlılık %97,4'e yükselmektedirSonuç olarak, ince barsak obstrüksiyonu düşünülen hastaların tanısı ve tedavi planlamasında bilgisayarlı tomografi etkili ve değeri yüksek bir görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
In this prospective study we included the patients who undergone computed tomography examination due to suspicion of small bowel obstruction after erect abdominal radiographic signs and with their clinical features. Beside the diagnosis the role of the computed tomography also include to detect the obstruction level and complications if exist.Being 21 (44,7%) of them female and 26 (55,3%) of them male, 47 patients at total included in this study, their mean age was 60,91 (SS±18,15) median age value was 62. They were all studied with spiral computed tomography scanner (General Electric Hi Speed NX/i sys 8.10 with 2 detectors) and all given intravenous contrast media. Heterogeneity at the mesenteric fatty tissue, small bowel faeces sign, presence of transition zone, intramural air bubbles and intraperitoneal ascites are the parameters we used at the diagnosis of small bowel obstruction.In this study presence of heterogeneity at the mesenteric fatty tissue, presence of transition zone and intramural air bubbles are found statistically significant at the diagnosis of small bowel obstruction. Sensitivity of the presence of transition zone at computed tomography images in the diagnosis of small bowel obstruction is 97,4 % and the specificity is 44,4 %. Sensitivity of presence of heterogeneity at the mesenteric fatty tissue at computed tomography images is 89,5% and the specificity is 66,7%. Sensitivity of presence of intramural air bubbles at computed tomography images is 81,6% and the specificity is 66,7%.Presence of small bowel faeces sign or intraperitoneal ascites alone has no statistical value in the diagnosis of small bowel obstruction. But at the same time the presence of two or more of the parameters we studied is found statistically significant; in these instances the sensitivity is increased up to 97,4%.As a result, computed tomography is effective and highly valuable imaging modality in the diagnosis and treatment planning in patients with small bowel obstruction.